Obroża, tabletki a może kropelki - Jak skutecznie chronić kota lub psa przed kleszczami i pchłami?

Obroża, krople czy może tabletki? Jak ochronić psa i kota przed kleszczami?

Pchły i kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego pupila. Zrozumienie ryzyka zakażenia oraz odpowiednie zabezpieczenie czworonoga przed pchłami i kleszczami pozwoli skutecznie ochronić go przez chorobami.

Pchły i kleszcze stanowią najbardziej rozpoznawalne grupy pasożytów zewnętrznych atakujących zarówno psy, jak i koty. Ugryzienie pchły często wywołuje swędzenie, silne reakcje alergiczne. Pchła może zarazić zwierzaka np. tasiemcem lub bakterią, która wywoła infekcję organizmu.

Kleszcz natomiast przenosi groźne choroby, takie jak: borelioza i babeszjoza

 • - Borelioza skutkuje uszkodzeniem stawów, serca i układu nerwowego zwierzęcia. 

 • - Babeszjoza wywołana jest przez pierwotniaki, które atakują czerwone krwinki. Choroba może prowadzić do anemii hemolitycznej i uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Odpowiedzialny opiekun psa i kota powinien zainwestować w skuteczną ochronę przed pchłami i kleszczami. W walce z kleszczami pomocne będą obroże, krople oraz tabletki. Wybór metody zabezpieczenia zwierzaka przed pasożytami zewnętrznymi nie jest prosty, dlatego zachęcamy do lektury naszego artykułu, dzięki któremu będziesz wiedzieć, z jakiej opcji skorzystać, aby była najwygodniejsza dla Ciebie i Twojego zwierzaka. 

Kiedy założyć psu obrożę na kleszcze? Lub kiedy zastosować inny środek ochronny?

Pamiętaj – kleszcze są aktywne przez cały rok, a największą aktywność osiągają wiosną i jesienią. 

Krople przeciw kleszczom

Skuteczna profilaktyka to objaw troski o dobre samopoczucie i zdrowie naszego czworonoga. Musimy pamiętać, że preparat, który wybierzemy dla naszego zwierzaka, nie musi być strzałem w 10 dla pupila sąsiada. Na skuteczność składa się wiele czynników, jak np. zwyczaje zwierzęcia na spacerze, wielkość psa/kota czy gęstość futra. 

Kropelki na kleszcze dla kota i psa, tzw. krople spot-on, to częsty wybór wśród właścicieli czworonogów. Jest to doskonała alternatywa dla wszystkich zwierząt, które nie mogą nosić obroży lub dla właściciela, który woli wydatek rozłożyć w czasie.

Charakterystyka kropli przeciw kleszczom oraz zalety i wady preparatów w formie spot-on:

 • - krople przeciw kleszczom dla psa dostosowujemy do wagi zwierzęcia. Odpowiednia ilość preparatu czyni krople kompleksowym i efektywnym środkiem profilaktycznym. 

 • - w kroplach różnych producentów znajdują się substancje czynne, takie jak: fipronil, amitraza, permetryna i imidakloprid, które skutecznie eliminują kleszcze i często również: komary, pchły i meszki

 • - krople przeciw kleszczom to wygodne i skuteczne rozwiązanie – wystarczy zaaplikować zawartość pipety między łopatkami u małych psów lub rozprowadzić wzdłuż kręgosłupa (lub punktowo: między łopatkami i przy ogonie) u większych zwierząt.

 • - permetryna jest toksyczna dla kotów, dlatego należy być bardzo ostrożnym, jeśli w domu posiadamy zarówno pieska, jak i kotka, a pies jest zabezpieczony przed kleszczami właśnie preparatem opartym na tym środku chemicznym.

 • - trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu - zazwyczaj, co 2-4 tygodnie (zgodnie z ulotką producenta) - może to być kłopotliwe dla opiekuna zwierzęcia.

 • - producenci kropli zazwyczaj zaznaczają, że warto, aby pies lub kot nie miał moczonej skóry na dwa dni przed i po aplikacji.

Działanie kropli przeciw kleszczom utrzymuje się zazwyczaj według schematu:

Kropelki na kleszcze dla psów i kotów to niewątpliwie wygodne rozwiązanie chroniące naszych czworonożnych przyjaciół przed zagrożeniem infestacją pcheł i kleszczy. Zakraplając zwierzę eliminujemy potrzebę zdejmowania obroży lub  podawania tabletek, do których nie jesteśmy przekonani. Aplikacja preparatu na skórę karku zazwyczaj zapewnia skuteczną ochronę, jednak przed podaniem środka należy zapoznać się z ulotką, ponieważ istnieją pewne obostrzenia, jak np. minimalna waga i wiek zwierzęcia

Skuteczne krople przeciw pchłom i kleszczom

Krople przeciw pchłom i kleszczom powinny być dobrane indywidualnie. Wybór, a także sposób ich aplikacji muszą być podyktowane wagą i wielkością zwierzęcia. Ich czas działania zależy od deklaracji producenta, sposobu podania oraz zmian środowiskowych.

Przykładowe krople przeciw pchłom i kleszczom, które cieszą się popularnością w naszym sklepie zoologicznym:

Skuteczne krople przeciw pchłom i kleszczom dla psa

FIPREX krople M (1 pipeta x 2ml) - od 10 kg do 20 kg

FIPREX krople M (1 pipeta x 2ml) - od 10 kg do 20 kg

NOVARTIS Prac-Tic - 3 pipety

ELANCO Prac-Tic 2 - 4,5kg (3 pipety)

KRKA Fypryst 2 - 10kg

KRKA Fypryst 2 - 10kg

BAYER Advantix Spot-on 25kg - 40kg

BAYER Advantix Spot-on 25kg - 40kg

Skuteczne krople przeciw pchłom i kleszczom dla kota

FIPREX krople - kot (1 pipeta x 0,7ml)

FIPREX krople - kot (1 pipeta x 0,7ml)

KRKA Fypryst kot

KRKA Fypryst Combo Kot (50mg/60mg - 0,5ml) 1 pipeta

Obroże antykleszczowe

Obroża na kleszcze dla psów oraz obroża na kleszcze dla kotów to jedna z najczęściej wybieranych form ochrony zwierząt przed uciążliwymi pasożytami zewnętrznymi, jakimi są pchły i kleszcze. Na rynku zoologicznym dostępne są dwa typy obróż antykleszczowych, które możemy wyszczególnić ze względu na ich skład oraz sposób działania:

 • - obroża na kleszcze nasączona olejkami eterycznymi – dzięki zastosowaniu naturalnych nut zapachowych odstrasza pasożyty, przykładem jest obroża: Pchełka czy Pess Bio. Nie jest to jednak metoda ochrony dla każdego. Obroże przeciwkleszczowe oparte na olejkach eterycznych mogą nie wykazywać wysokiej skuteczności działania na każdym terenie zielonym, z uwagi na fakt, że nie każdy gatunek kleszcza może na nie zareagować. Dodatkowo są osoby, dla których zapach może okazać się drażniący. Niemniej jednak jest to rozwiązanie wysoko ekologiczne, często stosowane u kotów oraz stosunkowo niedrogie.

 • - drugi typ to biobójcza obroża na pchły i kleszcze zawierająca substancje chemiczne, które uśmiercają pasożyty i tym samym ograniczają możliwość przeniknięcia patogenów chorobotwórczych do organizmu zwierzęcia. Przykładem jest: BAYER Obroża Foresto dla psów i kotów czy BAYER Obroża Kiltix dla psów.

Należy pamiętać, że zarówno obroża na kleszcze dla psa, jak i obroża na kleszcze dla kota wykazuje pełną skuteczność (deklarowaną na wybranym produkcie) dopiero po około 24/48 godzinach od założenia. 

Kupując obrożę powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami, takimi jak np.: 

 • - wiek i masa czworonoga to czynnik determinujący;

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy dla zapewnienia psu zarówno komfortu noszenia, jak i odpowiedniej dawki substancji czynnej. Inna będzie obroża na kleszcze dla dużego psa i zupełnie z innym składem będzie obroża na kleszcze dla małego psa. To niezwykle istotne, aby nie zrobić małemu pieskowi krzywdy.

 • - zastosowana substancja czynna;

Kupując obrożę musimy zdecydować czy ma być zapachowa czy bezzapachowa oraz na jakiej substancji ma się opierać: chemicznej czy naturalnej (olejki eteryczne).

 • - ważny jest również czas działania obroży na kleszcze;

Często kupując obrożę przeraża nas jej cena, jednak po przeliczeniu kwoty na miesiące jej działania (obroża dla psa na pchły i kleszcze Foresto działa aż 8 miesięcy) może okazać się, że jest to najkorzystniejsza z dostępnych opcji na rynku.

 • - musimy się zastanowić czy zależy nam na obroży wodoodpornej – nie każda obroża spełni ten warunek.

Producenci w opisach produktu zaznaczają, które obroże można moczyć (po zmoczeniu nie tracą swoich właściwości), a które trzeba zdjąć przed ewentualną kąpielą np. w jeziorze na wakacjach. Dlatego należy bezwzględnie zapoznać się z treścią ulotki lub dopytać sprzedawcy przy zakupie, aby nie obniżyć działania obroży lub kompletnie go zaniechać. Ten sam producent wypuszcza na rynek różne linie obróż, jak np. mamy obroże na kleszcze Bayer, które nie są odporne na zamoczenie, jak obroża dla psa na kleszcze Kiltix oraz takie które są wodoodporne, jak obroża dla psa na kleszcze Foresto. Najlepsza obroża na pchły dla psa i najlepsza obroża na kleszcze dla psa oraz najlepsza obroża na kleszcze dla kota to po prostu taka, która jest dobrana idealnie pod naszego zwierzaka oraz pod indywidualne preferencje nas samych, jako właścicieli. W wyborze pomocni są lekarze weterynarii oraz wykwalifikowani sprzedawcy, którzy z chęcią dobiorą z klientem obrożę dostosowaną do psa lub kota oraz wytłumaczą jak działa obroża na kleszcze.

Jak działa obroża na kleszcze?

Obroża przeciw pchłom i kleszczom to bez wątpienia najpopularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ochrony zwierząt przed pasożytami. Skuteczna obroża na kleszcze opiera swoje działanie na uwalnianiu zastosowanej substancji czynnej, tworząc na skórze zwierzęcia coś w rodzaju „płaszcza ochronnego”. W praktyce oznacza to, że pchły i kleszcze, próbując zaatakować zwierzę, są odstraszane lub/i skutecznie eliminowane. 

Prostota użycia sprawia, że długo działające obroże na pchły i kleszcze dla psa i kota to niezwykle wygodne środki ochronne. Zarówno obroża dla kota na pchły i kleszcze, jak i obroża dla psa na pchły i kleszcze wymaga jedynie założenia na szyję zwierzęcia i regularnej wymiary zgodnie z zaleceniami producenta. Stosowanie obroży przeciw pchłom i kleszczom jest nie tylko proste, ekonomiczne, lecz także bezpieczne dla większości zwierząt. Warto jednak pamiętać, że każde zwierzę jest inne i tak, jak w przypadku innych preparatów, tak i w tym może wystąpić reakcja alergiczna na substancje zawarte w obroży. Zaleca się monitorowanie stanu zdrowia zwierzaka po założeniu obroży przeciwkleszczowej oraz konsultację z lekarzem weterynarii, jeśli zauważymy podrażnienia czy oznaki alergii.

Ważne! 

 • - Aby obroża odznaczała się skutecznością działania, kluczowe jest jej prawidłowe założenie oraz długotrwałe noszenie.

Zarówno obroża przeciw kleszczom, jak i obroża przeciw pchłom musi mieć kontakt ze skórą zwierzęcia, żeby preparat mógł w pełni zadziałać. Należy również dostosować ją do szyi zwierzaka pod względem rozmiaru - pozostaw przestrzeń na dwa palce pod obrożą i skrócić jej nadmiar, aby pupil nie był w stanie ściągnąć jej sobie łapkami.

 • - Od kiedy obroża na kleszcze dla szczeniaka? Od kiedy obroża na kleszcze dla kociaka?

Producenci zazwyczaj podają w przeciwwskazaniach informacje odnośnie dolnej granicy wieku oraz wagi zwierzęcia, jak np. w przypadku obroży Bayer Foresto: „Nie stosować u kociąt w wieku poniżej 10 tygodni, ani u szczeniąt w wieku poniżej 7 tygodni. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą.”

W naszym sklepie zoologicznym www.zoozone.pl znajdziesz również obroże adresowane konkretnie dla szczeniąt, najczęściej są to obroże odstraszające.

Przykład obroży dla szczeniąt:

OVER ZOO Obroża Bio Protecto PLUS dla szczeniąt 35cm
OVER ZOO Obroża Bio Protecto PLUS dla szczeniąt 35cm


Producent zaznacza jednak w przeciwwskazaniach, czego nie należy robić:
„Nie stosować u kotów. Nie zakładać obroży młodym psom do 12 tygodnia życia. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję czynną.”

 • Nie stosuj takiej samej obroży dla psa i dla kota! 

Zastosowane substancje różnią się i mogą być toksyczne dla innego zwierzaka

 • - należy być świadomym pewnych wad, zarówno w przypadku obróż odstraszających pasożyty, jak i biobójczych. Preparaty te mogą wykazywać mniejszą skuteczność u zwierząt długowłosych czy mogą wywołać reakcje skórne u psów i kotów o wrażliwej skórze. Nie zaleca się, aby zwierzę w obroży biobójczej spało z właścicielami, szczególnie dziećmi, w jednym łóżku.

 • - w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Jaką obrożę na kleszcze wybrać?

Wybór odpowiedniej obroży na kleszcze przysparza Ci problemu? Nic się nie martw – chętnie Ci pomożemy! Pamiętaj, że podjęta decyzja o zakupie to już wyraz troski o zdrowie pupila.

Jaką obrożę na kleszcze wybrać? – taką, która sprosta Twoim potrzebom i będzie dostosowana konkretnie do Twojego zwierzaka, zgodnie z przedstawionymi we wcześniejszej części artykułu, kryteriami.  Obroże na pchły i kleszcze dla psów i kotów cieszą się popularnością, jako forma ochrony przed pasożytami.


W naszym sklepie zoologicznym zoozone.pl online znajdziesz popularne marki produktów na pchły i kleszcze.

Jeśli nadal zastanawiasz się, co wybrać: obroża czy krople na kleszcze dla psa to musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy będę pamiętać o zakraplaniu zwierzęcia, co 2/4 tygodnie (w zależności od produktu)? czy będę mieć czas, aby udać się do sklepu lub zamówić produkt? Każdy z właścicieli czworonogów ma inne potrzeby i kieruje się innymi kryteriami wyboru, dlatego nie ma złych decyzji, jeśli tylko zastosowane metody sprawdzają się w przypadku Twojego zwierzęcia i chronią go przed ewentualnymi chorobami przenoszonymi przez pchły i kleszcze. 

Tabletki na kleszcze

Tabletki na kleszcze to stosunkowa nowość na rynku i stanowi nowoczesną metodę ochrony przed pasożytami zewnętrznymi dla psów i kotów. Ich zasada działania łączy w sobie poniekąd działanie obroży i kropli spot-on, czyli po tym, jak zwierzę zje tabletkę, substancje czynne wnikają do krwiobiegu i eliminują pasożyty obecne w jego ciele.

Choć jest to efektowne i proste w zastosowaniu rozwiązanie, które gwarantuje długotrwałą ochronę przed kleszczami, to warto zdawać sobie sprawę również z wad tego produktu.

Do wad tabletek na kleszcze należą:

 • -  potencjalne reakcje alergiczne, zarówno te skórne, jak i te ze strony układu pokarmowego, szczególnie mogące się pojawić u psów z nietolerancjami pokarmowymi;
 • - nie zaleca się stosowania preparatu u zwierząt poniżej określonej wagi;
 • - w przypadku niektórych tabletek zalecana jest konieczność podawania ich pod nadzorem weterynarza;
 • - tabletek na kleszcze nie należy podawać psom przewlekle chorym lub wrażliwym. 

Zwolennicy tabletek wyjaśniają, że zalety górują nad wspomnianymi wadami.

Do zalet tabletek na kleszcze zaliczamy:

 • - aplikacja zapewnia długotrwałą ochronę zwierzęcia przed atakiem kleszczy;
 • - są skuteczne i mogą być stosowane przez psy, które mają kontakt z dziećmi i śpią z opiekunem;
 • - jest to idealne rozwiązanie dla psów, które wprost uwielbiają wodę i długie kąpiele.

Podsumowując, tabletki na pchły i kleszcze dla psa i kota są wygodnym i jednocześnie skutecznym środkiem ochronnym, minimalizującym ryzyko zachowania na choroby odkleszczowe. W przypadku zastosowania tej metody należy jednak pamiętać, że choć tabletki eliminują pasożyty, nie odstraszają ich. Oznacza to, że Twój zwierzak może przynosić kleszcze do domu na swoim futerku.

Tabletki dla psa i kota

Tabletki na pchły i kleszcze to innowacyjna metoda ochrony, która wciąż zyskuje na popularności wśród właścicieli psów i kotów. Jeśli zaciekawiła Cię ta forma walki z uporczywymi pasożytami zewnętrznymi to zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu zoologicznego online zoozone.pl.

Znajdziesz u nas tabletki firmy Elanco dla psa i kota

Ważne! Pamiętaj, aby tabletki, tak jak i każdy inny środek na pchły i kleszcze dopasować do zwierzęcia, jego masy ciała oraz wieku. 

Żaden preparat przeciw kleszczom i przeciw pchłom nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Warto to wiedzieć, ponieważ brak wiedzy na ten temat może skutkować błędnym przekonaniem o nieskuteczności zastosowanego rozwiązania.

Krople, tabletka czy obroża na kleszcze nie działa odstraszająco (w przypadku preparatów biobójczych), eliminuje kleszcza dopiero po wbiciu w skórę zwierzęcia. Jeśli znajdziesz kleszcza na sierści zwierzaka, nie zawsze musi to świadczyć o wadliwym produkcie i braku działania. Pasożyt po wbiciu się w skórę, umiera.

Zawsze w przypadku wątpliwości, co do efektywności działania preparatu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i zrezygnować z samodzielnego łączenia różnych środków ochrony przeciwpasożytniczej. Takie działania mogą doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji i odbić się na zdrowiu pupila. 

FB