Czy pies może zjeść czekoladę - smakołyk czy niebezpieczeństwo?

Czy pies może jeść czekoladę?        

Wielu właścicieli psów z chęcią dzieli się, tym co  aktualnie je, ze swoim czworonogiem. Z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie kryją się w spożywaniu „ludzkiego jedzenia” przez zwierzaki. To, co dla nas – ludzi jest smakowite, dla naszych psich przyjaciół może okazać się szkodliwe.

Jednym z takich ryzykownych smakołyków jest czekolada - dla nas stanowi rozkosz dla podniebienia, zaś dla psa jest trucizną. Postawmy sprawę jasno - czekolada dla psa nie jest dobrym pomysłem. Już nawet jedna kostka czekolady może prowadzić do poważnego zatrucia. Zainwestujmy w psie smakołyki, które są zarówno bezpieczne, jak i pozwolą pieskowi cieszyć się smacznym i zdrowym posiłkiem.

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Już śpieszymy ze szczegółową odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego pies nie może jeść czekolady?”, aby nic nie budziło już wątpliwości.

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonożnych przyjaciół nie możemy podawać im czekolady. Czekolada jest niebezpieczna dla psa za sprawą składnika, jakim jest teobromina. Jest to toksyczna substancja, zarówno dla psów, papug, koni, jak i kotów.

Teobromina, zawarta w ziarnach kakaowca, stanowi zagrożenie już po spożyciu niewielkich ilości. Śmiertelna dawka spożycia teobrominy wynosi 200-300 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że jest ona obecna nie tylko w gorzkiej czekoladzie, lecz także w: kawie, herbacie, yerba mate oraz w coli. Skoncentrowane dawki teobrominy wywołują silne pobudzenie układu nerwowego, zaburzenia rytmu serca i rozluźnienie mięśni. Długotrwałe podawanie czekolady, nawet w pozornie niewielkich ilościach, może spowodować kumulację teobrominy w organizmie psa.

Pamiętajmy, że w słodyczach dla ludzi często znajdują się również inne szkodliwe substancje, takie jak np. ksylitol, który może prowadzić do ciężkiej hipoglikemii lub spowodować uszkodzenie wątroby psa. Dlatego zanim zdecydujemy się podać coś naszemu pupilowi przeczytajmy skład tego produktu. Jako właściciele zwierzaków powinniśmy zawsze na pierwszym miejscu stawiać ich bezpieczeństwo i dobrostan. 

Ile czekolady zabije Twojego psa?

W trosce o pupila powinniśmy wiedzieć, ile czekolady szkodzi psu. Istotne jest zrozumienie, że to nie tylko kwestia ilości, lecz także rodzaju tego kuszącego przysmaku. To, co dla nas będzie malutkim łakociem, dla psa może okazać się śmiertelną dawką. Zatrucie czekoladą u psa zależy od tego, ile teobrominy jest w czekoladzie. Toksyczne stężenie teobrominy wynosi 200 mg na każdy kilogram masy ciała psa. 

Czekolada biała zawiera jedynie masło kakaowe, dlatego jest najmniej toksyczna, niemniej jednak jest nadal pokarmem, który nie powinien znaleźć się w jadłospisie naszego czworonoga. Dlatego nie zadawaj sobie pytań typu: czy pies może jeść białą czekoladę, tylko zrezygnuj z podawania psu ludzkich przekąsek. Z pewnością Twój pies na tym skorzysta.

Czekolada gorzka, z przynajmniej 70% zawartością kakao, stanowi największe zagrożenie dla piesków. 

Przykład: 28 g gorzkiej czekolady zawiera około 300 mg teobrominy – jest to niemal 5 kostek czekolady. Dawka śmiertelna czekolady dla psa ważącego 3 kg, np. przedstawiciela rasy Yorkshire Terrier, to spożycie ponad 9 kostek gorzkiej czekolady (teobromina 600 mg). 

Wiedza, dlaczego psy nie mogą jeść czekolady, powinna skłonić nas do zachowania szczególnej ostrożności i do przechowywania czekolady w bezpiecznym miejscu.

Co się stanie, gdy pies zje czekoladę?

Zatrucie psa czekoladą - Zoozone.pl

Warto wiedzieć, jaki jest potencjalny scenariusz i co się stanie jak pies zje czekoladę. Około 50 mg teobrominy na kilogram masy ciała psa może prowadzić do zatrucia. To, co dodatkowo utrudnia kontrolowanie sytuacji po tym, jak pies zjadł czekoladę, jest fakt, że objawy mogą pojawić się dopiero po upływie 4 godzin od jej spożycia. Teobromina, zanim zostanie w pełni metabolizowana, utrzymuje się w organizmie psa przez około 20 godzin.

Jeśli mamy podejrzenia, że nasz pies zjadł czekoladę np. gorzką, nie zastanawiajmy się, co zrobić jak pies zjadł czekoladę, tylko od razu udajmy się po pomoc do lekarza weterynarii. Spożycie kakaowego przysmaku może być bardzo niebezpieczne i uszkodzić układ nerwowy czy narządy wewnętrzne.

Objawy zatrucia czekoladą u psa       

Objawy zatrucia czekoladą u psa mogą przybierać różnorodne formy, dlatego identyfikacja problemu może być trudna do rozpoznania. 

Przykładowe symptomy, jakie towarzyszą psu po zatruciu czekoladą:

  • - zwiększone pragnienie;

  • - częstsze oddawanie moczu;

  • - zwierzę może wykazywać bolesność brzucha;

  • - weterynarz po badaniu może odnotować wahania ciśnienia;

  • - problemy z równowagą (chwiejny chód);

  • - ślinotok, duszności, przyspieszony oddech;

  • - zmiany w zachowaniu (np. nadpobudliwość);

  • - napady drgawek;

  • - w przypadku najniebezpieczniejszych zatruć pojawia się: biegunka, sztywność mięśni, krwisty mocz i znaczny spadek temperatury ciała, co może świadczyć o uszkodzeniu układu nerwowego. 

Pies zjadł czekoladę - co zrobić? Pierwsza pomoc

Jeśli odkryjesz, że Twój pies zjadł czekoladę natychmiast działaj! Wykonaj telefon do lekarza weterynarii lub udaj się do najbliższego gabinetu. Jeśli tak wskaże weterynarz, staraj się wywołać wymioty u psa. Wywołać wymioty można przy użyciu wody utlenionej, podając psu 1 ml na każdy kilogram masy ciała, jednak nie więcej niż 50 ml!

Aby uniknąć potencjalnych powikłań rób tylko to, co zaleci specjalista. Dlatego w ramach pierwszej pomocy, najpierw skontaktuj się z nim - nie rób nic na własną rękę. Teobromina jest bardzo trudna do usunięcia z organizmu psa, dlatego liczą się każde informacje, takie jak np.: jaki był rodzaj spożytej czekolady. Kawałek gorzkiej czekolady będzie stwarzał większe ryzyko niż czekolady mlecznej. Weterynarz po wywiadzie i zbadaniu pieska dobierze odpowiedni sposób leczenia. W razie potrzeby może zlecić płukanie żołądka lub podanie kroplówek. 

Pamiętaj, że szybkość reakcji znacznie zwiększa szanse na odzyskanie pełnego zdrowia czworonoga, który zatruł się teobrominą.

Leczenie zatrucia czekoladą u psa

Szybkie i skuteczne działanie jest kluczowe po tym, jak zauważymy, że nasz pies mógł zjeść czekoladę. Pamiętajmy, że szanse na udaną interwencję maleją z każdą godziną, dlatego liczy się natychmiastowa reakcja.Przed podjęciem jakichkolwiek działań, zaleca się wizytę u lekarza weterynarii, aby oszacować ryzyko zatrucia. W wywiadzie należy przekazać weterynarzowi, jak dużo czekolady zwierzę zjadło i czy zaczęły występować niepokojące objawy. Jeśli doszło do zatrucia, pierwsza pomoc (w ciągu 2-3 godz. od spożycia czekolady) obejmuje wywołanie wymiotów np. przy pomocy wody utlenionej (dawki ustala weterynarz) lub specjalistycznych leków. Jeśli wystąpiły drgawki lub duszności nie należy już tego robić, dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Ważne jest odpowiednie nawodnienie pieska, zachęcenie go do picia wody oraz, jeśli tak zaleci weterynarz, podanie mu węgla aktywnego, który wiąże toksyny. 

Nietrująca czekolada dla psa - alternatywne słodkie przekąski

Poszukując bezpiecznych i smacznych przekąsek dla pupila warto kierować się ich składem. Istotne, aby był on, jak najprostszy oraz jak najbardziej naturalny.

Czytając etykiety i stawiając na naturalne oraz zdrowe alternatywy smaczków sprawiamy, że przysmak będzie nie tylko cieszyć kubki smakowe naszego psa, lecz także sprzyjać jego zdrowiu.

Co możemy podawać naszym pieskom z domowej kuchni?

Owoce i warzywa - mogą one stanowić smaczne i zdrowe przekąski dla psa

Oczywiście przed podaniem należy sprawdzić, czy dany owoc / warzywo nadaje się dla naszego czworonożnego przyjaciela. Przykładem niskokalorycznej przekąski bogatej w składniki odżywcze i jednocześnie w pełni bezpiecznej są takie owoce/warzywa, jak: jabłka (bez pestek), truskawki, marchewki czy gotowane buraki.

FB