Kot leśny Norweski - charakter, żywienie i pielęgnacja

Wzorzec rasy norweski leśny 

Koty norweskie leśne pochodzą z Norwegii i znane są tam pod nazwą „Norsk Skogkatt”. Kot leśny należy do II kategorii FIFe, czyli z dumą reprezentuje koty o półdługiej sierści. 

Podstawowe informacje dotyczące rozmiaru kota norweskiego:

 • Kot norweski leśny wielkość: kocury osiągają rozmiar 35 - 49 cm, a kotki mają 30  - 35 cm wielkości.
 • Kot norweski leśny waga: waga kocurów oscyluje między 6 a 9 kg, natomiast kotek między 5 a 6 kg.

To właśnie za sprawą imponujących rozmiarów ten kot skandynawski budzi podziw wśród miłośników kotów o tej długości sierści. 

Budowa ciała kota norweskiego leśnego:

Norweski kot leśny, za sprawą głowy w kształcie trójkąta równobocznego, dużych, szerokich uszu u nasady, zakończonych pędzelkami, jak u rysia, ma tak majestatyczny wygląd.

Ich unikalne cechy fizyczne zaczerpnięte od zwierząt północy - dłuższe nogi, szerokie łapy i puszysty ogon - wspomagają skoki i łowieckie manewry.

Budowa futra i umaszczenie leśnego kota

To dopiero futro sprawia, że norweskie leśne koty wyróżniają się na tle innych ras. Dwuwarstwowe futro jest odpowiedzią na warunki panujące w Norwegii - ma chronić przed zimnem i wilgocią, dzięki obecności wełnistego i wodoodpornego podszerstka. Natomiast dłuższe włosy okrywowe tworzą efektowną kryzę, „koszule” i tzw. „portki”, czyli futrzane ozdoby na piersi i tylnych kończynach.

Umaszczenie obejmuje bogactwo kombinacji kolorystycznych, wykluczając jedynie niektóre warianty, takie jak np. kolor czekoladowy czy liliowy. Dlatego możesz spotkać koty w różnych wariantach, jak np. kot norweski leśny biały, kot norweski rudy czy kot norweski czarny.

Kot norweski leśny - opis rasy

Koty leśne norweskie często określane są mianem baśniowych i tajemniczych. Kot norweski według legend skandynawskich towarzyszył wikingom w odległych wyprawach. Przypisuje się mu rolę stróża pilnującego zapasów przed inwazją gryzoni podczas dalekich podróży. Uważa się nawet, że mają wpływ na powstanie rasy maine coon, brak jednak twardych dowodów na związek kota norweskiego z innymi rasami. Możliwe, że to tylko piękna legenda. 

Norweski kot leśny - opis rasy

Prawdopodobne jest natomiast to, że rasa kota „kot norweski leśny” rozwijała się niezależnie na terenie Norwegii i ukształtowały ją panujące tam surowe warunki klimatyczne. Dzięki nim kot norweski jest odporny na zimno oraz może pochwalić się imponującymi rozmiarami, które pomagały mu przetrwać w terenach górskich.

Leśny kot został oficjalnie uznany przez Norweski Związek Felinologiczny dopiero w roku 1972. 18 lat później trafił do Polski.

Z ciekawostek, warto dodać, że w latach 70. w skutek krzyżowania długowłosego kota leśnego z krótkowłosym kotem domowym doszło niemal do wyginięcia kotów norweskich. Dopiero klub Norsk Skogkattring stanął w ich obronie i uchronił rasę „kot norweski leśny” przed całkowitym wymarciem. Obecnie kot norweski leśny uznany jest za dziedzictwo narodowe Norwegii.

Charakter i zachowanie rasy kot norweski leśny

Kot norweski leśny ma w sobie duszę indywidualisty, który ceni swoją wolność, dlatego na wszelkiego rodzaju pieszczoty musi wyrazić zgodę. Co prawda chętnie da się pogłaskać, ale bez nadmiernych czułości - nie jest to typowy kotek „na kolanka”. Pomimo niezależności, która go cechuje, jest silnie przywiązany do swoich opiekunów. 

Kot norweski leśny charakter ma bardzo przyjazny. Jego łagodne usposobienie sprawia, że może być doskonałym towarzyszem również dla dzieci, jeśli te tylko uszanują jego granice. Do tego jest to kot niezwykle zwinny, ciekawski i pełen energii, który z przyjemnością oddaje się aktywnościom fizycznym i licznym zabawom. Norweski kot leśny powinien mieć zaspokojoną potrzebę wspinaczki i zabawy, dlatego dbając o jego dobre samopoczucie i kondycję, należy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń, w tym: wysokie drapaki oraz interaktywne zabawki.

Może legenda o wikingach ma w sobie ziarno prawdy i kot leśny jest niczym wiking, twardy, nielubiący nadmiernego okazywania sobie uczuć w postaci noszenia na rękach czy przytulania, ale z szacunkiem podchodzący do subtelnych chwil czułości.

Są to inteligentne, szybko uczące się nowych rzeczy koty, które  z zaciekawieniem obserwują otaczający je świat. Połączenie dzikości, piękna i zrównoważonego charakteru sprawia, że są idealnymi kandydatami na nowych członków rodziny. 

Wady i zalety rasy kot norweski leśny

Wady kota rasy norweski leśny:

 • - norweski kot leśny może mieć wrodzone wady genetyczne, jak np. choroba Andersena;

 • - jest to kot, który uwielbia się wspinać – brak odpowiednio wysokiego drapaka może skutkować tym, że kotek będzie wspinał się po meblach;

 • - potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowych osób i zwierząt - bywa nieufny;

 • - kot leśny nie należy do przytulaśnych zwierzaczków - choć lubi pieszczoty, preferuje je w umiarkowanych ilościach;

 • - z racji na wrodzoną ciekawość, kotek norweski leśny może dosłownie dokładnie eksplorować przestrzeń w naszym domu.

Zalety kota rasy norweski leśny:

 • - norweski kot leśny bardzo szybko przystosowuje się do zmiennych warunków (np. klimatycznych);

 • - jest to kotek bardzo skupiony na człowieku, nie przywiązuje się do miejsca, a do swojego opiekuna;

 • - kot leśny jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy, a do tego ma łagodny i stabilny charakter;

 • - nie wykazuje oznak agresji, jeśli nie obsypujemy go nadmiarem czułości;

 • - koty norweskie to towarzyskie zwierzaczki, które z łatwością dogadają się z innymi zwierzętami domowymi, akceptując zarówno psy, jak i inne koty.

Ile kosztuje kot norweski leśny? 

Kot norweski leśny – cena

Kocięta norweskie leśne to inwestycja, która może sięgać nawet do 4 000 złotychNie traktuj ogłoszeń typu: „koty norweskie leśne sprzedam tanio” z nadmiernym entuzjazmem. Warto przed zakupem zapoznać się ze specyfiką rasy i sprawdzić, gdzie hodowla kotów norweskich leśnych odbywa się na wysokim poziomie, z należytą troską o zwierzę, bez nastawienia na zysk. 

Ile kosztuje utrzymanie kota norweskiego leśnego?

Kiedy decydujemy się wziąć pod swój dach zwierzę powinniśmy być świadomi kosztów, jakie się wiążą z odpowiedzialną opieką. Nie warto oszczędzać na potrzebach czworonoga. W trosce o jego zdrowie oraz dobre samopoczucie należy zapewnić mu wysokiej jakości karmę oraz wszystkie niezbędne akcesoria, dopasowane do indywidualnych potrzeb kota norweskiego.

Co warto kupić dla kota norweskiego leśnego w trosce o utrzymanie kondycji fizycznej i zdrowia?

 • - pełnoporcjowa, bogata we wszystkie składniki odżywcze karma dla dużych kotów;
 • - zabawki, które zaspokoją potrzebę wyładowania energii (wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne / interaktywne);
 • - wysoki, rozbudowany drapak, na który kot leśny będzie w stanie się wspinać.

Inwestycja w dobrej jakości produkty dla kota to objaw troski, a nie zbędny wydatek. Dbanie o dobro i zdrowie zwierzaka z pewnością przełoży się na jego długie, radosne życie.

Utrzymanie kota leśnego to wydatek około 200 złotych miesięcznie, nie wliczając niespodziewanych wizyt u weterynarza.

Jak długo żyje norweski leśny? 

Stawiasz sobie pytanie: „Kot norweski leśny ile żyje?”.

Przy odpowiednim żywieniu i troskliwej pielęgnacji, kotki tej rasy przeżywają średnio 14 - 16 lat.

Pielęgnacja sierści kota norweskiego

Kot leśny norweski nie wymaga wielogodzinnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wbrew pozorom, chociaż jest to kot o dość długiej sierści, nie musimy poświęcać temu wiele czasu – przy naszej pomocy kot poradzi sobie z utrzymaniem swojego futra samodzielnie. Wystarczy, jeśli leśny kot norweski będzie wyczesywany raz w tygodniu. Wyłączając okres linienia, kiedy warto poświęcić tej czynności więcej uwagi. Pamiętaj, że norweski kot nie linieje na ogonie, każdy usunięty włos odrasta bardzo powoli. Traktuj go ostrożnie i wyczesuj tylko w razie konieczności.

A co z kąpielami? Kąpiele kota leśnego nie są koniecznością. Kąpiele mają mały wpływ na kondycję futra, dlatego lepiej skup się na diecie kota. Norweski leśny kot potrzebuje wysokiej jakości białka zwierzęcego.

Pielęgnacja sierści kota norweskiego nie należy do skomplikowanych, ale może być doskonałą okazją do pogłębiania więzi na płaszczyźnie pupil - opiekun.

Ciekawostki o rasie kot norweski leśny

Norweskie leśne koty kryją w sobie fascynujące cechy i ciekawostki. 

 • - Koty leśne (samce) mają większe głowy od samic.

Niezwykłe jest to, że zbyt wczesna kastracja może wpłynąć na rozmiar głowy! Będzie ona mniejsza w porównaniu do głów samców wykastrowanych później. 

 • - Leśne koty rozwijają się stosunkowo długo, osiągając pełną dojrzałość w okolicach drugiego roku życia. 

 • - Norweskie koty leśne mają rozwinięte zdolności wspinaczkowe – potrafią z niebywałą lekkością chodzić nawet po stromych skałach! W domowych warunkach oznacza to, że należy dbać o ich ostre i mocne pazury, ponieważ kot leśny może wykorzystać je do unicestwienia mebli. :)

 • - Z racji na norweskie pochodzenie, koty leśne uwielbiają zabawy na śniegu.

 • - Koty norweskie leśne są elementem mitologii i literatury norweskiej. Są nazywane „czarodziejskimi kotami”. Odgrywały ważną rolę w mitologii nordyckiej (koty norweskie zaprzęgały rydwan bogini Frei).

 • - Kot leśny w latach 70. XX wieku zyskał uznanie króla Norwegii, dzięki czemu został uhonorowany tytułem narodowego kota.

FB