Posokowiec bawarski - co powinieneś o nim wiedzieć?
Posokowiec bawarski to pies, który za sprawą swoich uroczych długich uszu, muskularnej budowie ciała i wydłużonej kufie wyróżnia się spośród przedstawicieli innych ras. Jest to piesek, który niezależnie od wieku czy płci, emanuje niezwykłą energią, jest inteligentny, uczuciowy i uwielbia spędzać czas z bliskimi, szczególnie na długich spacerach. Posokowiec to idealny towarzysz dla osób ceniących ruch – ten piesek będzie Ci wdzięczny za spędzanie czasu na długich wędrówkach czy wspólnych treningach. Jeśli nie zapewni mu się wystarczającej ilości aktywności fizycznej może to prowadzić do destrukcyjnych zachowań.
Posokowiec bawarski mały czy duży, z racji że jest psem myśliwskim, chętnie uczestniczy w zabawach węchowych i aportowaniu, ale bez odpowiedniego szkolenia może też mieć skłonność do ucieczek i wybiórczego reagowania na polecenia. Rasa psa posokowiec może okazać się wyzwaniem dla nowego właściciela, ale z pewnością jest to pies, który przy zastosowaniu szkolenia i przy odpowiednim podejściu, stanie się wyjątkowym i wiernym przyjacielem.
Posokowiec - pies o celtyckim rodowodzie
Istnieją dowody, że korzenie posokowca sięgają czasów Celtów, nawet II wieku n.e. Przodek posokowca bawarskiego był wykorzystywany do tropienia zwierzyny podczas polowań oraz do precyzyjnego jej odnajdywania po śladach krwi. Rozwój broni palnej i zmiany w podejściu do polowania wpłynęły na rozwój hodowli i powstanie posokowca hanowerskiego w XIX wieku.W Bawarii, w drugiej połowie XIX wieku, posokowiec hanowerski został skrzyżowany z innymi rasami, takimi jak: ogar tyrolski czy górski pies gończy, dzięki czemu uzyskano rasę posokowiec bawarski, psa mniejszego i lżejszego od swojego poprzednika. Po raz pierwszy zaprezentowano posokowca na wystawie w 1883 roku.
W Polsce posokowiec bawarski pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero w latach 60. XX wieku. Psy były sprowadzane głównie z obszarów ówczesnej Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz z terenów Republiki Federalnej Niemiec.
Jak wygląda posokowiec?
Posokowiec bawarski jest zaliczany do grupy psów gończych i sekcji 2 w klasyfikacji FCI.
Jest to umięśniony pies średniej wielkości.
- posokowiec bawarski suka waży od 17 do 25 kg i osiąga około 44 - 48 cm
- pies posokowiec bawarski waży od 20 do 30 kg i mieści się w przedziale 47 - 52 cm
Są to czworonogi o proporcjonalnej i mocnej sylwetce, charakteryzujące się wyraźnie umięśnionymi kończynami.
Karmy dla psów dostępne w sklepie Zoozone.pl
Psy posokowce – cechy charakterystyczne wyglądu:
- giętki grzbiet;
- umiarkowanie szorstka sierść o delikatnym połysku;
- długi ogon zazwyczaj utrzymujący poziomą pozycję;
- wysoko osadzone, opadające uszy;
- szeroka głowa z wyraźnie odgraniczonym czołem i rozwiniętymi łukami brwiowymi;
- oczy często w odcieniach brązu.
Głowa, uszy i kufa są zawsze nieco ciemniejsze od reszty ciała, w okolicach grzbietu barwa posokowca może przyjmować intensywniejszy odcień.
Jak dbać o psa rasy posokowiec bawarski?
Pies bawarski rzadko zapada na poważne choroby przewlekłe. Mimo tego w trosce o ich dobre samopoczucie i długie życie należy odpowiednio się nimi zajmować. Regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta to kluczowe elementy na drodze do utrzymania ich w dobrej kondycji przez wiele lat.
Pieski ras tropiących, ze względu na miłość do poszukiwań i węszenia, mogą doznać drobnych urazów w okolicach pyska, oczu i nosa. Będąc nadmiernie ciekawskie zjadają niejadalne substancje podczas spacerów, co z kolei prowadzi do zatruć i problemów żołądkowych. Dlatego decydując się na przedstawiciela tej rasy należy pilnie nadzorować go na spacerach i uczyć niezjadania niebezpiecznych rzeczy, w tym „śmieci”.
Dodatkowo mogą mieć skłonność do:
- - odkładania się kamienia nazębnego (kamień nazębny może prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej);
- - dysplazji stawów biodrowych.
Aby utrzymać posokowca bawarskiego w doskonałej formie pamiętaj o regularnym monitowaniu jego stanu zdrowia, w tym: oczu oraz zębów;
Są to obszary, które wymagają szczególnej uwagi ze względu na naturalne zachowania tej rasy.
- zapewnieniu należytej opieki weterynaryjnej;
- regularnej aktywności fizycznej;
- zapewnieniu zabaw węchowych.
Jak długo rośnie posokowiec bawarski?
Waga posokowca bawarskiego jest Wam już doskonale znana, a jak długo rośnie pies rasy posokowiec?
Posokowiec bawarski osiągnie dojrzałość po upływie około dwunastu miesięcy. Do tego czasu traktujmy, że jest to posokowiec bawarski szczeniak.
W jakim umaszczeniu występuje?
Odmiany kolorystyczne zgodne ze wzorcem rasy posokowca bawarskiego to:
- płowoczerwona
- jasnopłowa
- piaskowa
- szaropłowa
- jelenioczerwona
- czerwonobrązowa
- pręgowana
Głowa, uszy i kufa powinny być ciemniejsze od pozostałej części ciała psa. Barwa posokowca w obrębie grzbietu powinna być nieco intensywniejsza. Dopuszcza się również lekkie, jasne znaczenia na klatce piersiowej.
Zalety psa rasy posokowiec bawarski
Bawarski pies to piękny, inteligentny i lojalny przyjaciel człowieka. Jak większość psów myśliwskich, tak i przedstawiciele tej rasy, potrzebują konsekwentnego podejścia i szkoleń już od wieku szczenięcego. Nie jest to rasa polecana dla początkujących opiekunów psów.
Jakie pies myśliwski posokowiec ma zalety?
Pieski rasy posokowiec bawarski cechuje:
- inteligencja i gotowość do współpracy z ludźmi
- lojalność i przywiązanie do opiekunów
- łatwa pielęgnacja
- odporność na zmienne warunki atmosferyczne
- pełne energii usposobienie
- chęć do aktywnego spędzania czasu
- tolerancja wobec innych psów
- wysoka skuteczność w pracy
Wady posokowca bawarskiego
Pies posokowiec to wspaniałe zwierzę o wielu zaletach, jednak aby zachować się w pełni odpowiedzialnym przed podjęciem decyzji, należy poznać również inne jego cechy – niekoniecznie te pozytywne.
Czy posokowce bawarskie mają wady?
Posokowiec bawarski - wady:
- jest to pies, który potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego opiekuna;
- bawarski posokowiec jest niezwykle wymagający i należy poddawać go regularnej aktywności fizycznej (wymaga dużo ruchu) i treningom;
- piesek tej rasy może często wydawać głośne dźwięki (ma skłonność do hałaśliwości);
- psy myśliwskie mogą uciekać poddając się naturalnym instynktom;
- cechuje go upartość i dużą niezależność;
- posiada silny instynkt łowiecki;
- ma problemy z radzeniem sobie z samotnością – w przypadku znudzenia może wykazywać destrukcyjne zachowania.
Posokowiec bawarski hodowla – zanim podejmiesz decyzję o zakupie psa, odwiedź hodowlę i porozmawiaj z hodowcami, aby zdobyć kompleksową wiedzę na temat potrzeb posokowca. Zdecydowanie warto zainwestować swój czas i wysiłek by w pełni zrozumieć specyfikę tej wyjątkowej rasy.
Pielęgnacja posokowca bawarskiego
Pielęgnacja posokowca bawarskiego nie jest skomplikowana. Należy po prostu uwzględnić w pielęgnacji pieska kilka punktów, aby zapewnić mu zdrowie i komfortowe życie.
- Pielęgnacja sierści
Posokowiec bawarski ma krótką sierść, która nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne ją czesać (co kilka dni) przy użyciu uniwersalnej szczotki lub gumowej rękawicy, aby usunąć martwy włos i poprawić krążenie. Taki zabieg sprawi, że sierść będzie zdrowa i lśniąca.
- Pielęgnacja uszu
Uszy posokowca bawarskiego są długie i ciężkie, i to one wymagają szczególnej uwagi. Regularne czyszczenie uszu zapobiega infekcjom.
- Kontrola uzębienia
Regularna kontrola uzębienia i usuwanie kamienia nazębnego to działania, które przeciwdziałają stanom zapalnym jamy ustnej.
- Dieta dopasowana do poziomu aktywności
W przypadku pracujących posokowców i tych bardzo aktywnych zaleca się wdrożenie karmy wysokokalorycznej, która zaspokoi ich zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Właściciel posokowca bawarskiego, dzięki stosowaniu się do powyższych kilku zasad, może zapewnić swojemu czworonogowi dobre samopoczucie oraz długie wspólne, radosne życie.
Żywienie posokowca bawarskiego
Posokowiec bawarski żywienie - oto kilka istotnych zaleceń dotyczących żywienia posokowca myśliwskiego:
- Zbilansowana dieta
Posokowiec bawarski wymaga zbilansowanej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze. Staraj się dostarczać mu wysokiej jakości karmę, odpowiednią dla średnich ras, uwzględniając wiek, stan zdrowia, poziom aktywności i tryb życia.
- Regularne posiłki
Należy karmić psa przynajmniej dwa razy dziennie, aby utrzymać równowagę energetyczną. Zaleca się niewielkie, ale częste posiłki z uwagi na skłonność posokowców do wzdęć i problemów żołądkowych.
- Kontrola wagi
Unikaj nadmiernego przybierania na wadze swojego pupila. Dbając o zgrabną sylwetkę posokowca, dbasz jednocześnie o jego stawy i układ sercowo-naczyniowy.
- Karma dla psów aktywnych
Warto rozważyć karmienie posokowca karmą dedykowaną psom aktywnym. Karma wysokokaloryczna zaspokoi ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.
Pamiętaj, że zdrowe żywienie zwierzęcia to podstawowy objaw troski. Dostosuj dietę do jego indywidualnych potrzeb i aktywności fizycznej.
Charakter posokowca bawarskiego
Charakter posokowca bawarskiego jest niezwykle złożony - definiują go trzy cechy: zrównoważony, czujny i pewny siebie. Posokowiec bawarski, choć uroczy i przyjazny to jednak posiada cechy typowe dla psa myśliwskiego - silny instynkt łowiecki, doskonały węch oraz wrodzona determinacja w podążaniu za zapachem lub śladem.
Spuszczony ze smyczy może zapomnieć o otaczającym go świecie (i o właścicielu), dlatego tak istotne jest szkolenie posokowca. Niech Was jednak ta postawa nie zrazi, posokowiec bawarski jest silnie związany z właścicielem, uwielbia towarzystwo swojej rodziny i chętnie uczestniczy w codziennych sytuacjach.
W domu instynkt myśliwego nie góruje nad posokowcem, czyniąc go zrównoważonym kompanem codziennego życia. Piesek tej rasy bywa jednak nieufny wobec obcych mu osób, a na jego zaufanie trzeba sobie zapracować.
Czy posokowiec to spokojny pies?
Posokowca charakteryzuje spokój i zrównoważona postawa, dlatego doskonale sprawdzi się w roli rodzinnego towarzysza. Jest to piesek przyjazny w stosunku do dzieci i całkowicie pozbawiony agresji. Należy jednak pamiętać również o jego szczęściu i zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu każdego dnia. Tutaj zwykły (czyli nudny dla posokowca) 10 minutowy spacer nie wystarczy! :)
Posokowiec bawarski a nauka - podatność na szkolenie
Czy posokowiec bawarski jest łatwy w szkoleniu i chętnie poddaje się treningowi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - i tak, i nie.
Jest to rasa niesłychanie inteligentna i wykazująca gotowość do pracy oraz nauki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to pies niezależny, uparty, o silnym instynkcie łowieckim, dlatego opiekun musi wykazać się niezwykle konsekwentnym podejściem do swojego zwierzęcia oraz niesłychaną cierpliwością. Ten psiak wymaga specjalistycznych metod szkoleniowych, a właściwe wczesne socjalizowanie go, nauka posłuszeństwa i pozytywne wzmocnienie są fundamentem jego szkolenia. Można powiedzieć, że praca z posokowcem to proces, który trwa przez całe jego życie.
Szkolenie posokowca bawarskiego, pomimo że jest wyzwaniem dla opiekuna i trenera jest równocześnie istotne dla zbudowania jego pewności siebie, co przekłada się na komfort i umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach życiowych.
Dla kogo posokowiec bawarski będzie idealnym psem?
Posokowiec bawarski, dzięki odpowiedniemu szkoleniu, może stać się wiernym, psim przyjacielem i członkiem rodziny. Przed podjęciem decyzji trzeba podstawić sobie pytanie czy będziemy w stanie sprostać jego zapotrzebowaniu na ruch. Ten piesek musi funkcjonować w zgodzie ze swoimi naturalnymi potrzebami – on po prostu uwielbia aktywność fizyczną, taką jak np.: frisbee, flyball czy intensywny spacer / trening. Jeżeli jako właściciel będziesz właściwie się nim opiekować, dostarczając mu sporą dawkę ruchu, nie musisz się martwić, że pies rasy posokowiec bawarski nie poradzi sobie w mieszkaniu. Bez wątpienia nie jest to rasa dla każdego, chociażby z uwagi na silny instynkt łowiecki, który w nim drzemie. Pieski są wymagające i należy całkowicie im się poświęcić zarówno pod względem szkolenia, jak i wychowania.
Nie będą dobrym pomysłem dla całkowicie nieprzygotowanych osób, zwłaszcza tych starszych.
Optymalny opiekun powinien:
- - być aktywny i pełen energii,
- - być stanowczy i cierpliwy,
- - znać i rozumieć specyfikę tej rasy,
- - być w pełni gotów na współpracę z psem.
Ile kosztują posokowce bawarskie?
Jeżeli interesują Cię wyniki wyszukiwania: posokowiec bawarski szczeniak cena, pies posokowiec bawarski cena to już spieszymy z pomocą.
Cena szczeniaka posokowca bawarskiego oscyluje w granicach 1500 – 3000 złotych.
Pamiętaj, jeśli widziałeś opis rasy: posakowiec bawarski, pasokowiec bawarski, poskowiec bawarski, pokosowiec bawarski to wciąż mowa o tym samym piesku – poprawna nazwa to posokowiec bawarski.