Ciąża urojona u psa - objawy, przyczyny i leczenie

Co to jest ciąża urojona u psa?

Urojona ciąża u psa, zwana również ciążą rzekomą lub fałszywą, to dość częsty rodzaj stanu fizjologicznego. Może on wystąpić u każdej suki, która nie została ani wysterylizowana ani zapłodniona po okresie rui, niezależnie od tego czy posiadała szczenięta w przeszłości. Pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się po 2-3 miesiącach od ostatniej rui.

Suka doświadcza wówczas typowych (fizycznych i behawioralnych) zachowań, które towarzyszą psu podczas ciąży.


Ile trwa ciąża urojona u psa?

Zazwyczaj ciąża urojona u suczki ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach, nie pozostawiając żadnych negatywnych skutków dla zdrowia zwierzęcia. Niekiedy jednak problem nasila się, powodując dolegliwości, które mogą być groźne dla zdrowia zwierzęcia, dlatego warto skonsultować to z lekarzem weterynariiOcenia się, że około połowa wszystkich samic psów doświadcza w swoim życiu ciąży urojonej, jeśli nie zostaną poddane sterylizacji. W przypadku niektórych ras, jak np. charty afgańskie, beagle czy jamniki, ryzyko wystąpienia tego zjawiska sięga nawet 75%.

Urojona ciąża u psa - dlaczego występuje?

Przyczyny tego zjawiska nie są w pełni znane, jednak wyróżnia się następujące teorie.

 • - Ciąża urojona u psów to zjawisko naturalnie występujące wśród dzikich psowatych żyjących w grupach. Dzięki niej niezapłodnione samice wspierają inne suki w opiece nad szczeniętami. U suki ciąża rzekoma powoduje wytwarzanie mleka, co z kolei zwiększa szanse na przeżycie młodych. 
 • - Wywoływać ten stan może: nierównowaga hormonów, takich jak: progesteron i prolaktyna, niewydolność tarczycy lub zapalenie sutka.

Ciąża urojona u psa po sterylizacji

Ciąża urojona u psa - opieka - Zoozone.pl

Niekiedy po sterylizacji suczki może pojawić się powikłanie, jakim jest ciąża urojona. Usunięcie jajników w okresie diestrusu (faza międzyrujowa), kiedy poziom progesteronu jest na szczycie, może spowodować gwałtowny spadek tego hormonu, co w konsekwencji prowadzi do nagłego wzrostu prolaktyny, co z kolei może wywołać symptomy podobne do ciąży, chociaż suka faktycznie w niej nie jest.

To ważne, aby właściciel był świadomy, jakie procesy hormonalne zachodzą w organizmie po zabiegu, aby mógł prawidłowo zinterpretować ewentualne niepokojące objawy po sterylizacji suki.

Ciąża urojona u psa – objawy

Zastanawiasz się, jakie ma ciąża urojona objawy?

Ciąża urojona wywołuje objawy typowe, jakie ma pies w ciąży i w okresie poporodowym, wszystko za sprawą wysokiego poziomu prolaktyny, hormonu płciowego odpowiedzialnego za stymulację produkcji mleka i zachowania matczyne.

Do najczęstszych objawów ciąży rzekomej u suczki zaliczamy:

 • - gniazdowanie i przygotowywanie miejsca do porodu

Suki zaczynają budować gniazdo, układają miękkie przedmioty czy zabawki, które zastępują im szczenięta.

 • - obrona fikcyjnych szczeniąt i gniazda

Niektóre psy bronią wyimaginowanych szczeniąt i swojego gniazda przed innymi domownikami.

 • - listwa mleczna u psa: powiększone gruczoły mleczne u suki i wydzielanie mleka

Gruczoły sutkowe ulegają powiększeniu, a w skrajnych przypadkach właściciel może zauważyć wydzielające się mleko u suki bez ciąży.

 • - wyróżniamy również objawy ciąży u psa o podłożu behawioralnym

Możliwe są zmiany w zachowaniu psa: od nerwowości, rozdrażnienia, przez apatię, po agresywne zachowania w stosunku do opiekunów lub innych zwierząt.

 • - widoczne zmiany w aktywności i apetycie

Suczka może wykazywać brak zainteresowania aktywnością fizyczną, spacerami czy wręcz wykazywać niechęć do opuszczania legowiska / gniazda. Zdarza się również, że piesek traci apetyt.

Każda suka może wykazywać unikalne objawy ciąży urojonej, o różnym nasileniu, zależne od temperamentu, rasy czy indywidualnych cech charakteru. Urojona ciąża rzadko prowadzi do poważnych powikłań. Jeśli jednak, jako właściciel zauważysz nagromadzenie się mleka w sutkach pamiętaj, że laktacja bez ciąży może być problemem i należy udać się po pomoc do lekarza weterynarii, ponieważ może to stwarzać ryzyko i powodować np.:

 • - zapalenie sutka u psa
 • - zapalenia gruczołów mlekowych, 
 • - może przyczynić się nawet do powstania nowotworów sutka. 

Nawracające przypadki ciąży urojonej u psa mogą zwiększać ryzyko chorób układu rozrodczego, dlatego niezwykle ważne jest, aby każdorazowe jej wystąpienie skonsultować z weterynarzem i ustalić czy potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Ciekawostka

Czy wiesz, że niesterylizowane suki mające kontakt ze szczeniętami mogą być bardziej narażone na wystąpienie ciąży urojonej? Widok młodych stymuluje w organizmie suczki wydzielanie prolaktyny. Warto poznać objawy ciąży urojonej u psa, aby występująca ciąża urojona u suki została szybko rozpoznana. Właściciel, dzięki tej wiedzy będzie w stanie szybko i właściwie zareagować.

Ciekawostki związane z ciążą urojoną u psa - Zoozone.pl

Ciąża urojona u psa – jak pomóc?

Ciąża urojona u psów najczęściej naturalnie ustępuje w ciągu kilku tygodni bez konieczności wdrażania leków, o ile pies jest w ciąży rzekomej i masz pewność, że suczka nie miała kontaktu z psami płci męskiej. Warto udać się do weterynarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, uzyskać wsparcie i konkretne wskazówki, co do sposobu dalszego działania. Zdarza się, że stan, jakim jest ciąża urojona u psa trwa dłużej i niepokoi zarówno psa, jak i jego właściciela, dlatego w takich przypadkach najlepiej skonsultować się z profesjonalistą.

Kiedy weterynarz potwierdzi, że suczka w ciąży nie jest, będzie mógł ją dokładnie zbadać i stwierdzić, co mogło spowodować objawy ciąży urojonej.

Urojoną ciążę u suczki mogą powodować np.: infekcje, choroby tarczycy lub nawet łagodne problemy z przysadką mózgową. W poważniejszych przypadkach mamy do czynienia m.in. z infekcją wywoływaną przez bakterię Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), która może być pomylona z ciążą rzekomą, a wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej w postaci usunięcia macicy. Jednym z głównych objawów ciąży urojonej, który może zaniepokoić, jest produkcja mleka. Lizanie gruczołów sutkowych stymuluje dalszą jego produkcję. Aby powstrzymać laktację można założyć pieskowi specjalną koszulkę ochronną lub kołnierz oraz unikać dotykania sutków podczas głaskania. Dodatkowo warto na ten czas chować przed suczką wszystkie rzeczy, które może potencjalnie traktować, jak swoje szczenięta, jak np. buty, skarpetki czy miękkie zabawki.

Ile trwa ciąża urojona u psa? 

Jeśli zastanawiacie się, ile trwa psia ciąża urojona i czy trwa tyle samo, co ciąża u psa to nic z tych rzeczy! Objawy ciąży urojonej u psów ustępują zazwyczaj w przeciągu 2-4 tygodni. U większości suk, symptomy ciąży urojonej wygasają w stosunkowo krótkim czasie, co przynosi ulgę zarówno zwierzęciu, jak i właścicielowi.

  

Domowe sposoby na skrócenie ciąży urojonej

Na ogół możesz pomóc swojemu pieskowi skrócić czas trwania ciąży urojonej oraz złagodzić jej objawy, dzięki zastosowaniu prostych, domowych metod.  Niezwykle pomocne jest odwrócenie uwagi, które ma na celu przerywanie manifestacji macierzyńskich zachowań. 

Ciąża urojona u psa domowe sposoby - działania, które mogą pomóc:

 • - zwiększenie aktywności fizycznej i wychodzenie na dłuższe spacery;

 • - organizowanie zabaw stymulujących zmysł węchu;

 • - chowanie przedmiotów, które pies może uznać za swoje szczenięta;

Ważne, aby nie robić tego w obecności psa, ponieważ może to wywołać stres i agresję.

 • - unikanie głaskania psa po brzuchu;
  Głaskanie tych okolic może zwiększyć produkcję mleka. Jeśli pies zaczyna już lizać swoje sutki, warto rozważyć założenie kołnierza ochronnego lub specjalnej odzieży ochronnej. 

Pomocna może okazać się suplementacja zawierająca substancje regulujące wytwarzanie prolaktyny oraz zioła o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym i przeciwobrzękowym. Jednak zaleca się, aby nie stosować suplementów na własną rękę i udać się po poradę do weterynarza. Jeżeli Twój pies wykazuje objawy ciąży urojonej nie zachęcaj go do budowania gniazda i podtrzymywania matczynych zachowań. Zaopiekuj się swoim pupilem i pomóż mu przejść przez ten trudny emocjonalnie stan poprzez: zwiększenie aktywności fizycznej, odpowiednią dietę oraz zminimalizowanie stymulacji, która nasila laktację. 

Sprawdź: Suplementy diety dla psa dostępne w sklepie internetowym

Ciąża urojona u psa - leczenie

Pierwszym krokiem w diagnostyce ciąży urojonej jest wykluczenie faktycznej ciąży przez lekarza weterynarii. Ciąża u psów trwa około dwóch miesięcy i w początkowych fazach może być trudna do zauważenia przez opiekuna. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, zwłaszcza w przypadku powiększenia brzucha, może okazać się pomocne w potwierdzeniu lub wykluczeniu ciąży. Po potwierdzeniu, że mamy do czynienia z rzekomą ciążą, weterynarz może zalecić stosowanie leków antyprolaktynowych przez około 5-10 dni oraz w przypadku wystąpienia nadmiernej agresji środki przeciwlękowe oraz uspokajające. Jeśli mamy do czynienia ze zwiększoną laktacją, lekarz weterynarii może wdrożyć łagodne preparaty ziołowe lub leki regulujące laktację. Leczenie ciąży urojonej u suczki jest konieczne, jeśli objawy nie ustępują lub są bardzo uciążliwe dla pieska. W większości przypadków ciąża urojona u psa nie stanowi zagrożenia, ale zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne choroby i uzyskać pomoc w złagodzeniu objawów ciąży urojonej u suczki.

Ciąża urojona u suk – dlaczego występuje?

Ciąża urojona u suk to zjawisko, które może wystąpić u praktycznie każdej suni. Zdarza się, że jej objawy są delikatne, niemal niezauważalne przez opiekuna. Niektóre badania sugerują, że suczki o łagodnym i wrażliwym usposobieniu mogą być bardziej podatne na wystąpienie ciąży urojonejWarto podkreślić, że ciąża urojona u psa nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami cyklu rujowego czy stanami chorobowymi, takimi jak np.: ropomacicze czy bezpłodność.

Jak zapobiegać ciąży urojonej?

Najbardziej skuteczną metodą, aby uniknąć ciąży urojonej u swojej suczki, jest sterylizacja. Jest to zabieg polegający na usunięciu jajników i macicy, eliminuje nie tylko ryzyko ciąży urojonej, ale również minimalizuje szanse na rozwój groźnych chorób, w tym ropomacicza. Warto zaznaczyć, że nawet po wykonanej sterylizacji, u starszych suk, w wyniku innych schorzeń (głównie z powodu problemów z przysadką) lub zmian hormonalnych, możliwe jest wystąpienie ciąży urojonej.

Powtarzalność ciąży urojonej u suki zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. Zabieg sterylizacji to skuteczna i zalecana metoda, aby zapobiec nie tylko ciąży urojonej, lecz także potencjalnym powikłaniom zdrowotnym związanym z tym stanem.

Rzekoma ciąża u suczki - powikłania i zagrożenia dla zdrowia

Ciąża rzekoma u suczki nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla jej życia. Nie powinno się jednak bagatelizować tego stanu, ponieważ istnieje wiele powikłań z nią związanych. Mogą one wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie czworonoga. 

Jednym z największych ryzyk dla zdrowia suczki, jakie niesie rzekoma ciąża to produkcja pokarmu przez gruczoły mlekowe. Kiedy szczenięta nie przychodzą na świat, a suczka ma już przygotowany organizm do karmienia potomstwa, dochodzi do nagromadzenia się pokarmu w gruczołach, co powoduje obrzęk i stan zapalny. Jest to bolesne dla psa i stwarza ryzyko rozwoju nowotworów listwy mlecznej. Takie guzy mogą szybko rosnąć i dawać przerzuty na inne narządy.

Konsultacja z weterynarzem w przypadku niepokojących symptomów jest niezmiernie ważna. Jako właściciele powinniśmy troszczyć się o swoich przyjaciół i na dowód tego konsultować wszystkie nasze wątpliwości ze specjalistami.

FB