Zapalenie spojówek u kota - przyczyny, objawy oraz jak leczyć zapalenie spojówek u kota

Jaką funkcję pełni spojówka kociego oka?

Do najważniejszych struktur chroniących kocie oko zaliczamy:

 • - powiekę - powieki rozprowadzają łzy po powierzchni oka, zapobiegając uszkodzeniom mechanicznym i utracie jego wilgotności. Działają na zasadzie „zasłonki”.
 • - narząd łzowy - narząd łzowy pełni istotną funkcję nawilżającą zarówno spojówkę, jak i rogówkę. Składa się on z dwóch głównych części: gruczołowej, odpowiedzialnej za produkcję łez, oraz drogi łzowej, która odprowadza łzy z oka.
 • - spojówkę - spojówka to delikatna błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną stronę powiek i przechodzi na zewnętrzną powierzchnię oka. Rozprowadza łzy po oku, aby zapobiegać jego wysuszaniu, oraz chroni je przed ewentualnymi urazami i infekcjami. To ona odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu kocich oczu w pełnym zdrowiu.

Co powoduje zapalenie spojówek u kota?

Zapalenie spojówek u kota może mieć różnorodne podłoże – od urazów mechanicznych (np. przetarcie oka w zaroślach / zderzenie podczas zabawy), infekcji wirusowych i bakteryjnych po reakcje alergiczne. Zdarza się, że jest to efekt innych, przewlekłych chorób lub wad genetycznych, w wyniku których został upośledzony aparat odpowiedzialny za produkcję łez. Również kontakt z innymi zarażonymi zwierzętami może być przyczyną zakażenia.

Za zapalenie spojówki u kota najczęściej odpowiadają wirusy i bakterie.

Do głównych winowajców zaliczamy:

 • - wirusa FHV-1, który atakuje spojówkę i rogówkę;
 • - bakteria Chlamydophila felis wywołująca zapalenie spojówek zarówno u kociąt, jak i kotów dorosłych;
 • - bakteria Mycoplasma spp. daje objawy z układu oddechowego oraz jednocześnie powoduje choroby oczu u kotów;
 • - inicjatorem choroby oczu kota może być również bakteria Bordetella bronchiseptica.

Jeśli zastanawiasz się czy z zapaleniem spojówek można wychodzić z kotem na zewnątrz musisz pamiętać, że jest to choroba wysoce zaraźliwa i możesz przyczynić się do jej rozprzestrzeniania.

Zapalenie spojówek u kota to poważne schorzenie, które wymaga uwagi weterynaryjnej i nie należy go bagatelizować. Profilaktyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia może pomóc w efektywnym radzeniu sobie z tą dolegliwością.

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek u kota

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek u kota są łatwe do zauważenia i są to:

 • - załzawione oczy u kota;

 • - drażliwość okolic oczu np. kot mruży oczy;

 • - kot bardzo często pociera oczy łapką;

 • - pojawienie się nietypowych przebarwień wokół oka oraz ropnych zmian utrudniających otwarcie oka, a także obecność tzw. trzeciej powieki;

 • - problemy ze wzrokiem, takie jak: pogorszenie widzenia, zmętnienie lub matowość gałki ocznej;

 • - trudności w poruszaniu się oraz trafianie w przeszkody spowodowane gorszym widzeniem;

 • - spuchnięte i zaczerwienione powieki / spuchnięta gałka oczna / spuchnięty kącik oka / spuchnięte białko oka

Zapalenie spojówek u kota, zwłaszcza wywołane bakterią Chlamydophila felis, często objawia się jednostronnie, potem obejmuje drugie oko, a nawet prowadzi do objawów związanych z układem oddechowym. Oprócz łzawienia i pocierania oczu, mogą pojawić się także: zaczerwienienie, opuchlizna powiek, wydzieliny ropne, mrużenie źrenic czy brak apetytu. Warto zachować czujność, gdyż te symptomy mogą sygnalizować poważne schorzenie oka u kota, które wymaga profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

Jeśli zauważysz czerwone oko u kota lub / i spuchnięte oko u kota oraz fakt, że Twój towarzysz unika światła i kontaktu to najwyższy czas udać się do swojego weterynarza po niezbędną pomoc, aby ulżyć kotkowi w bólu.

Ropa w oku kota - infekcja zapalenia spojówek

Fot. Brązowa wydzielina w oku u kota

Zapalenie spojówek u kota – leczenie choroby i diagnostyka

Zapalenie spojówek u kota leczenie - to działanie, które powinno skupiać się zarówno na eliminacji przyczyny choroby, jak i na łagodzeniu objawów. Dlatego tak kluczowa jest konsultacja weterynaryjna. To dopiero weterynarz, po zbadaniu pacjenta, określi, jakie metody leczenia będą najodpowiedniejsze w danej sytuacji i włączy farmakologię.

W przypadku zapalenia spojówek u kota, samodzielne leczenie bez postawionej diagnozy w gabinecie weterynaryjnym jest odradzane przez specjalistów. Chociaż charakterystyczne objawy, takie jak np.: czerwone oczy u kota czy opuchnięte oko u kota mogą wskazywać na chorobę oczu u kota to jednak powinniśmy się powstrzymać z podawaniem preparatów, jak np.: ludzkie krople do oczu dla kota, maść z antybiotykiem dla kota, krople do oczu kota.

Pomimo dobrych chęci możemy wyrządzić więcej szkody naszemu kociakowi. Pamiętajmy, że powierzenie zdrowia naszego pupila profesjonalistom jest niezbędne dla zachowania jego doskonałej kondycji przez lata. 

Łzawiące oku u kota - infekcja oka u kota - Zoozone.pl

Fot. Zapalenie spojówek u kota zdjęcia

Jak pomóc kotu z zapaleniem oka – domowe sposoby

Jeśli zaobserwowałeś zapalenie spojówek u kota leczenie domowe nie będzie dobrym pomysłem. Jest to stan, który wymaga postawienia profesjonalnej diagnozy i wdrożenia leczenia przez lekarza weterynarii. Nie istnieją skuteczne, domowe sposoby leczenia tej dolegliwości, dlatego zaleca się, aby unikać samodzielnego podawania kotu jakichkolwiek preparatów. Ludzkie krople do oczu dla kota na zapalenie spojówek, ludzki antybiotyk dla kota lub stosowanie ziół może tylko pogłębić problem wywołując np. dodatkowe reakcje alergiczne i tym samym zwiększając dyskomfort zwierzaka.

Jeśli wpisujesz w wyszukiwarce Google zapytanie: „zapalenie spojówek u kota domowe sposoby to radzimy Ci, abyś zastosował jedynie działania polegające na wsparciu kondycji kota oraz poprawie jego samopoczucia przed pojawieniem się na wizycie u weterynarza.

Sprawdź: produkty do higieny oczu i uszu kota

Zapalenie spojówek u kota – leczenie farmakologiczne

Zapalenie spojówek u kota, będące skutkiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, wymaga czasem zastosowania leczenia farmakologicznego. Leczenie  powinno być prowadzone bezwzględnie pod nadzorem lekarza weterynarii, które trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni.

Zapalenie spojówek u kota spowodowane reakcją alergiczną:

 • - pomocne mogą okazać się leki na alergię oraz ograniczenie kontaktu z alergenami.

Chore oczy u kota w wyniku infekcji bakteryjnej:

 • - lekarz weterynarii może zastosować różne grupy antybiotyków, zależnie od rodzaju patogenu, takie jak np.: doksycyklina czy azytromycyna.

Przykładowe dostępne formy leków na zapalenie oka u kota:

 • - maści z antybiotykiem, które aplikuje się bezpośrednio do oka;
 • - krople do oczu dla kota;
 • - leki w formie zastrzyków dla kota;
 • - leki w formie tabletek czy kapsułek dla kota.


Szczepienie kota w lecznicy

Fot. Szczepienie kota w lecznicy

Zawsze ostateczna decyzja, co do rodzaju leku, jego formy i czasu trwania leczenia zależy od specjalisty. Ważne jest, aby samodzielnie nie przerywać antybiotykoterapii, nawet jeśli zauważysz, że Twój kot zaczyna wyglądać na zdrowszego i ma więcej energii. Stosuj się do wskazówek lekarza weterynarii.

Zapalenie spojówek u kota – profilaktyka

Istnieje kilka praktycznych działań profilaktycznych, które możemy zastosować, aby minimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek u naszego kota.

 • - W okresach intensywnego pylenia roślin należy wietrzyć mieszkanie przez krótki czas. W ten sposób ograniczymy kontakt kota niewychodzącego z potencjalnymi alergenami. Takie działania zmniejszą szansę na alergiczne zapalenie spojówek. Dbanie o czyste powietrze wewnątrz pomieszczeń oraz o odpowiednią wilgotność powietrza zapewni zwierzakowi lepsze warunki dla życia.

 • - Masz kota wychodzącego? Staraj się ograniczyć jego wyjścia na zewnątrz podczas okresów wzmożonego pylenia. Zapobiegnie to również uszkodzeniom mechanicznym.

 • - Szczepienie kota przeciw kocim infekcjom, szczególnie przeciwko chlamydii.

 • - Wzmocnienie kota poprzez wdrożenie diety bogatej w składniki odżywcze oraz wprowadzenie suplementów opartych o kwasami omega-3 i omega-6. Wspierają one system immunologiczny zwierząt, dzięki czemu będą odporniejsze na ewentualne zachorowania czy infekcje. 

Zadbanie o zdrowy tryb życia i komfortowe otoczenie sprawi, że Twój zwierzak będzie się cieszył doskonałym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. 

Jak wspomóc organizm kota z zapaleniem spojówek?

Twój kot ma zdiagnozowane zapalenie spojówek? Zobacz, co możesz zrobić, aby wspomóc kota w czasie leczenia i w procesie rekonwalescencji:

 • zadbaj o prawidłowe nawodnienie;

 • dostarcz swojemu kotu odpowiednio zbilansowaną dietę, zapewniając mu dodatkową dawkę energii i składników odżywczych;

 • stwórz kotu komfortowe i spokojne miejsce odpoczynku, gdzie będzie ograniczona ekspozycja na intensywne światło;

 • stawiasz sobie pytanie: zapalenie spojówek czy można wychodzić na dwór? Zaleca się ograniczenie wychodzenia na spacery i narażanie kota na czynniki zewnętrzne;

 • jeśli Twój weterynarz nie zaleci inaczej, przemywaj okolic oczu solą fizjologiczną, szczególnie zalecane w przypadku kotów długowłosych. 

Szybka reakcja i właściwa diagnostyka są kluczowe w walce o zdrowie naszego pupila.  Bagatelizowanie objawów, jak chociażby to, że kot mruży oko i łzawi lub kot mruży jedno oko czy to, że zobaczysz mętne oko u kota może prowadzić do poważnych powikłań, włącznie z trwałym uszkodzeniem wzroku. 

Nie ignorujmy zmian w zachowaniu kota i niezwłocznie podejmijmy działania diagnostyczne. Chore oko u kota to nie przelewki! Nieleczone kocie choroby oczu mogą nieodwracalnie wpłynąć na jego funkcjonowanie.

Troska o codzienną rutynę i zrównoważony tryb życia kota może znacząco wspomóc go w pokonywaniu uciążliwych dolegliwości związanych z zapaleniem spojówek. Również to, co robimy dla naszych zwierzaków po okresie choroby, ma istotny wpływ na ich całkowity powrót do zdrowia i odzyskanie dobrej kondycji.

Choroby oczu u kota, których nie można bagatelizować

Artykuł naświetlił problem zdrowotny, jakim jest zapalenie spojówek u kota. Teraz już wiesz, co zrobić gdy kot ma spuchnięte oko lub co zrobić gdy kot ma czerwone oko.

Choroby oczu u kota przybierają różnorodne oblicza, dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy objaw ze strony kociego układu wzroku traktować bardzo poważnie. Do kocich chorób oczu zaliczamy między innymi, nie tylko zapalenie spojówek u kota, lecz także: wrzody rogówki, zaćmę, zmętnienie soczewki oka, zespół suchego oka itd.

Jeśli cokolwiek w zachowaniu Twojego zwierzaczka wzbudza Twoje wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem, który opiekuje się Twoim pupilem – to niezmiernie ważne, aby nic nie umknęło Twojej uwadze. Widzisz stan zapalny oka u kota czy spuchnięty kącik oka kota? – nie wahaj się ani chwili! Pamiętaj, że od ignorowania objawów zawsze lepsza będzie nadmierna troska.

FB