Ragdoll - Wszystko o rasie kota - opis, wygląd, charakter

Historia kotów rasy Ragdoll

Historia kotów rasy Ragdoll w świecie felinologii pełna jest tajemnic, została zapoczątkowana przez Ann Baker z Kalifornii w latach 60. XX wieku. Była to postać niezwykle kontrowersyjna. Ann Baker, próbując promować swoją hodowlę, opowiadała niestworzone historie np. o genetycznych mutacjach, włączając w to nawet teorie o interwencji kosmitów. Jej podejście do hodowli stało się punktem sporów, co ostatecznie doprowadziło do rozłamu na dwie rasy kotów: koty rasy ragdoll i koty rasy ragamuffin.

Według legendy, pierwowzorem tej rasy był udomowiony, długowłosy, biały i częściowo dziki kot o imieniu Josephine. Josephine została skrzyżowana z kotem birmańskim. Potomstwo z tego skojarzenia cechowało się większą odpornością na ból oraz wydawało się być mniej sprawne, co hodowczyni tłumaczyła rzekomym wypadkiem samochodowym, w którym uczestniczyła kotka. Niemniej jednak, prawda ukryta była gdzie indziej. Ann Baker stworzyła przemyślany plan hodowlany mający  na celu wzmocnienie pozytywnych cech Josephine, takich jak: uległość, łagodność i niespotykane oddanie. Hodowczyni w swojej hodowli stosowała technikę znaną, jako „inbreeding”, czyli krzyżowanie ze sobą kotów spokrewnionych.

Ich rejestracja w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 1965 roku, podczas gdy Wielka Brytania dołączyła do grona dopiero w 1983 roku. Mimo pełnej tajemnic historii i kontrowersji otaczających powstanie rasy, ragdolle dotarły do Europy w 1981 roku i ostatecznie zyskały akceptację międzynarodowej organizacji felinologicznej FIFe 11 lat później, czyli w 1992 roku. 

Ciekawostka - czy wiesz, że prawa do nazwy „ragdoll” zostały ostatecznie anulowane dopiero w 2005 roku? Wcześniej nazwa była zastrzeżona wyłącznie dla stowarzyszenia International Ragdoll Cat Association, którego założycielką była Ann Baker.

Fot. Kot rasy ragdoll - Charakterystyka, dieta, utrzymanie

Jak wygląda kot rasy Ragdoll? Ile waży Ragdoll?

Ragdolle to duże i dobrze zbudowane koty domowe. Masa ciała samca może dochodzić do 10 kg, natomiast samic od 4 do 6 kg. Jest to rasa, która rośnie dosyć powoli, a pełną dojrzałość fizyczną osiąga dopiero w wieku 3 - 4 lat.

Co jest charakterystyczne dla wyglądu kota rasy ragdoll?

 • - dłuższe tylne łapy od przednich tzw. postawa skośna;
 • - głowa średniej wielkości z mocno rozstawionymi i nachylonymi ku przodowi uszami o zaokrąglonych końcówkach;
 • - dobrze zaznaczone policzki i broda; 
 • - oczy muszą być owalne o intensywnej, niebieskiej barwie – wprost hipnotyzujące!

Preferowany odcień to ten jak najciemniejszy.

 • - szyja krótka, ale mocna;
 • - długi tułów i wydatna klatka piersiowa;
 • - dorosłe kocury są szerokie w ramionach;
 • - ogon długi i puszysty, lekko zwężający się ku końcowi;
 • - kończyny średniej długości z wielkimi, okrągłymi łapami z kępkami włosów między palcami;
 • - sierść jedwabiście miękka, średniej długości.

W jaki sposób pielęgnować kota rasy Ragdoll?

Pielęgnacja kota rasy ragdoll nie należy do skomplikowanych, jak mogłoby się wydawać. Ich długa sierść nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na ogół wystarczające będzie regularne szczotkowanie, aby zachować futerko w doskonałym stanie. W okresie linienia zalecane jest codzienne szczotkowanie, aby usunąć luźne włosy. 

Pielęgnacja ragdolla nie powinna ograniczać się jedynie do dbałości o okrywę włosową. Do stałych praktyk należy włączyć kontrolowanie uszu, oczu, pazurów oraz zębów. Regularne sprawdzanie ich stanu oraz czyszczenie pozwoli nam zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości. 

Reprezentanci rasy ragdoll mają skłonności do nadwagi i odkładania się tkanki tłuszczowej w podbrzuszu, dlatego do rutynowych obowiązków właściciela należy również kontrola wagi dorosłego osobnika. 

Jeśli cokolwiek sprawia nam trudność, najłatwiej udać się do lekarza weterynarii, który wykona za nas wszystkie niezbędne czynności w bezpieczny i delikatny sposób dla naszego pupila.

Odpowiednia troska o kotka jest kluczowa dla utrzymania go w pełnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Pielęgnacja sierści kota rasy Ragdoll

Pielęgnacja sierści kota rasy ragdoll to zadanie, które nie wymaga od właścicieli wielogodzinnego szczotkowania. Ragdoll posiada półdługie futerko bez gęstego podszerstka, dlatego regularne czesanie raz w tygodniu powinno być wystarczające, aby utrzymać sierść w doskonałym stanie. Regularność pozwala nie tylko na utrzymanie pięknej sierści, lecz  także na minimalizowanie gubienia jej, zwłaszcza w okresie linienia. Odpowiednio dobrana szczotka dla ragdolla z pewnością będzie nieocenionym narzędziem, dlatego jeśli jeszcze nie wybrałeś odpowiedniego sprzętu, zajrzyj do naszego sklepu.

Przyzwyczajanie kociaka do tych czynności od najmłodszych lat pozwoli mu zrozumieć, że pielęgnacja to nic strasznego i może okazać się nawet przyjemnym rytuałem.

Kot rasy Ragdoll - Utrzymanie

Wskazówki żywieniowe kota rasy Ragdoll

Koty, jako mięsożercy potrzebują diety bogatej w mięso (białko). Odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na różnorodnej karmie, zarówno suchej, jak i mokrej, zapewni pupilowi niezbędne wartości odżywcze. Ważnym aspektem w przypadku przedstawicieli rasy ragdoll jest utrzymanie prawidłowej masy ciała dorosłego kota, zwłaszcza po zabiegu sterylizacji. 

Karma dla kotów rasy Ragdoll

Przy wyborze karmy kierujmy się składem, stawiajmy jakość na pierwszym miejscu, aby uniknąć w późniejszych latach wizyt u weterynarza i chorób związanych z ubogą dietą.


Jakie karmy wybierać?

 • - wysokomięsne suche karmy bezzbożowe;

 • - wysokomięsne mokre karmy bezzbożowe;

 • - karmy z dodatkiem tauryny;

 • - karmy bez sztucznych dodatków i wypełniaczy.

Kontrola ilości spożywanej karmy i dostosowanie jej do potrzeb kota gwarantuje mu zdrowie i sprawność. Dopasowanie diety do specyficznych wymagań tej rasy sprawi, że dorosły ragdoll będzie miał zapewnione optymalne warunki do życia przez wiele lat.

Pamiętaj, że odpowiednie proporcje mięsa i tauryny gwarantują dobrą kondycję sercowo-naczyniową. 

A co z przysmakami dla kotów ragdoll?

Przy wyborze przysmaków warto zwrócić uwagę na ich skład, najlepiej wybierać te najbardziej naturalne, bogate w mięso. Nie należy jednak zapominać, że nadmierne przekarmianie prowadzi do nadwagi i chorób, dlatego kot powinien mieć ograniczony dostęp do wysokokalorycznych przekąsek. 

Umaszczenie kota rasy Ragdoll

Jakie ma ragdoll rodzaje umaszczenia?

Podstawa to jasny / biały ragdoll z ciemniejszymi miejscami, które mogą być w kolorze:

 • - seal (ciemnobrązowym),
 • - niebieskim,
 • - czekoladowym,
 • - liliowym,
 • - najrzadziej: w rudym, kremowym, szylkretowym i pręgowanym.

Organizacja FIFe uznaje trzy warianty umaszczenia point:

Klasyczny ragdoll colorpoint

Jest to jasny kot ragdoll z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, łapkach i ogonie (podobnie do kota syjamskiego).

Seal mitted ragdoll

Tak umaszczony kotek ma cechy wariantu colorpoint oraz dodatkowo białe elementy na czole (strzałka), brodzie, szyi, brzuchu i łapach.

Ragdoll bicolor

Kot posiada cechy wariantu colorpoint, ale  umaszczenie jest dodatkowo uzupełnione elementami białymi: na pyszczku (w kształcie litery A), klatce piersiowej, brzuchu, łapach oraz w formie łat na plecach.Istnieje wiele kolorów znaczeń point, od tradycyjnych seal point, blue point, czy chocolate point po bardziej wyjątkowe, jak: lilac point, red point, czy cream point. Odmiany pręgowane, takie jak: tabby point czy tortie tabby point. Sami widzicie, że jest wiele oznaczeń, które mogą nam niewiele mówić, ale jedno jest pewne – trudno wybrać najładniejsze umaszczenie ragdolla, ponieważ kotek w każdym kolorze jest niezwykle urodziwy i cechuje go nie tylko wyjątkowy wygląd, ale i łagodny charakter! Niektórzy mówią o nich: „Koty ideały!”.

Ciekawostka

Ragdolle rodzą się kompletnie białe, a ich ostateczne umaszczenie pojawia się dopiero po kilku dniach. Proces wybarwiania trwa aż do wieku 2/3 lat, kiedy to sierść osiąga swoją pełną kolorystykę. 

Dieta kota Ragdoll - co powinien jeść kot rasy Radgoll?

Z uwagi na fakt, że rasa kotów ragdoll ma predyspozycje do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej należy bardzo uważnie podejść do tematu żywienia reprezentanta tej rasy. W trosce o jego kondycję psychofizyczną trzeba dobrać dietę w sposób, który będzie wspierał jego naturalne potrzeby. Jako, że są to duże koty, które swoją docelową wielkość osiągają dopiero w wieku 4 lat, trzeba dostarczać im pokarm bogaty w białko i wapń, kluczowy dla rozwoju kości, oraz odpowiednią ilość tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko odgrywa ważną rolę dla kotów w okresie wzrostu. Ryby czy jajka są świetnym źródłem białka obok mięsa. Tłuszcze natomiast są niezbędne nie tylko jako źródło energii, lecz także do transportu witamin: A, E, D i K. Niedobór tłuszczów może skutkować matową i wypadającą sierścią. Gotowe karmy dla kotów dostępne w naszym sklepie zoologicznym to doskonały wybór. Posiłek składający się z suchej i mokrej karmy posiada niezbędne składniki chroniące serce i układ moczowy, zmniejszają ryzyko kamicy. Opiekun ragdolla musi rozumieć potrzeby swojego kota, znać jego preferencje i choroby, z którymi może się borykać. Wybór odpowiedniej karmy zapewni mu zdrowie i szczęście.

Charakter Ragdoll - czy koty tej rasy są agresywne? Niszczą meble? Socjalizują się?

Kotki ragdoll to niezwykle przyjazne zwierzęta, zazwyczaj nie wykazują agresji. Uwielbiają bliskość, kochają być przytulane i głaskane. Chętnie bawią się zabawkami, a co więcej, są bardzo łatwe do szkolenia. Jeśli zastanawiamy się czy koty tej rasy niszczą meble powinniśmy pamiętać, że drapanie jest czynnością instynktowną. Każdy kot w sytuacjach, jak np. poczucie nudy, stres czy niewystarczająco spełnione podstawowe potrzeby, może zacząć drapać meble. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić kotu odpowiednio duży drapak, na którym będzie mógł się wyżyć i rozładować emocje.  Poświęcajmy kotu wystarczająco dużo swojego czasu, zapewniajmy zabawki, które zaspokoją potrzebę polowania oraz zaopatrzmy go w solidny i atrakcyjny drapak, a z pewnością nawet ragdoll sam w domu nie będzie sprawiał kłopotu i zostawi meble w spokoju. 

Choroby rasy Ragdoll

Ragdolle to rasa kotów, która ma skłonność do schorzeń genetycznych ze względu na ograniczoną pulę genową, dlatego regularne wizyty u weterynarza są niezwykle ważne. Zaleca się coroczne badania, aby możliwie najwcześniej wykryć ewentualne problemy zdrowotne i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Typowe choroby dla rasy Ragdoll to m.in.:

 • - otyłość,
 • - choroby nerek (jak np. wielotorbielowatość nerek) i układu moczowego,
 • - choroby zębów i przyzębia (np. eozynofilowe zapalenie dziąseł),
 • - choroby stawów,
 • - choroby serca, jak np. kardiomiopatia przerostowa.

Każdy opiekun Ragdolla powinien być świadomy potencjalnych problemów zdrowotnych i regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, aby monitorować stan zdrowia swojego przyjaciela. Warto również sprawdzić dokumentację hodowlaną, aby upewnić się, że hodowca dbał o zdrowie zwierząt. Dzięki trosce i regularnej opiece weterynaryjnej można skutecznie zminimalizować ryzyko chorób i zapewnić Ragdollowi zdrowe i długie życie.

Wady i zalety kota rasy Ragdoll

Ragdolle to koty, które teoretycznie nie mają wad, właściciele często je chwalą i podkreślają ich zalety.

Zalety kota rasy Ragdoll

Reprezentanci tej rasy są niezwykle łagodnymi towarzyszami o spokojnym i wyważonym charakterze.  Oczywiście mówimy o standardzie, ale należy pamiętać, że zawsze może się trafić odstępstwo od reguły. Ich natura sprawia, że są idealnymi towarzyszami życia zarówno dla rodzin, osób ceniących spokój, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kotami. Z racji, że są to kotki, które preferują domowe zacisze, uwielbiając pełnić rolę pieszczocha w swojej rodzinie, będą również idealnym wyborem dla seniorów.

Wady kota rasy Ragdoll

Jak każdy z nas, tak i zwierzęta mają wady – to samo dotyczy Ragdolli. Są to koty bardzo ufne, dlatego należy unikać wypuszczania ich na dwór, ponieważ szybko mogą znaleźć nowego właściciela. Ich tendencja do nadwagi może być kłopotliwa dla początkujących właścicieli. Nie każdy będzie w stanie zapanować nad ich dietą i kondycją.

Jak długo żyje kot rasy Ragdoll?

Jeśli zastanawiacie się, ile żyją koty ragdoll, ponieważ chcielibyście przyjaciela na lata to mamy dla Was dobrą wiadomość. Ragdolle to koty, które przy odpowiedniej opiece, żyją od 12 do nawet 19 lat! Dieta, poziom stresu i aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na długość i jakość życia tych mruczków.

Ile kosztują kocięta rasy Ragdoll z rodowowem?

Kotka ragdoll kupisz w przedziale cenowym od 2500 zł do 4000 zł. Cena może się różnić w zależności od hodowli, linii genetycznej czy jakości kociąt. 4000 zł nie jest kwotą ostateczną – występują hodowle, które mają droższe osobniki na sprzedaż.

Ile kosztuje utrzymanie kota rasy Ragdoll?

Miesięczny koszt utrzymania kota rasy Ragdoll to mniej więcej 150 zł - 200 zł miesięcznie. W tym przedziale cenowym możliwe jest zapewnienie kotu najlepszej opieki oraz spełnienie wszystkich jego potrzeb, włączając w to: wysokiej jakości suchą karmę i żwirek. Koszty z pewnością okażą się wyższe, jeżeli uwzględnimy wizyty i badania u weterynarza.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem kota rasy Ragdoll?

Co należy poznać, zanim zdecydujesz się na zakup?

 • - specyfikę rasy (cechy charakteru oraz potrzeby pielęgnacyjne kotka);

 • - potencjalne choroby, jakie mu zagrażają;

 • - aspekty związane z ich ceną i dostępnością.

Kot Ragdoll to urodzony przyjaciel człowieka – uwielbia być w jego zasięgu, nie nudząc się jego towarzystwem - urzeka swoim spojrzeniem, zachowaniem i charakterem. Sprawia, że chce się go po prostu przytulić! Pamiętajmy jednak, że pomimo swojej wyjątkowej aparycji jest to kot obarczony wieloma potencjalnymi chorobami oraz wymagający czasu i poświęcenia, jak każde zwierzę. Przed zakupem lub adopcją kotka rasy ragdoll należy zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie się w stanie sprostać tej rasie, zarówno pod względem poświęcenia, jak i w kwestiach finansowych.

FB