Dlaczego pies liże łapy - co to może oznaczać, przyczyny, zachowanie

Dlaczego pies liże łapy? Znaczenie


Mowa ciała psa to niezwykle złożony system komunikacji. Wielu z nas ignoruje sygnały, traktując pewne zachowania, jako niegroźne i w pełni naturalne. Pamiętajmy jednak, że za tym, co na pierwszy rzut oka wygląda niegroźne, w rzeczywistości może kryć się subtelny komunikat, który pies próbuje nam przekazać.

Do jednej z częściej ignorowanych przez właściciela psich czynności należy nadmierne wylizywanie łap.

Gdy pies wylizuje łapy, i robi to regularnie z dużą zaciekłością, należałoby przyjąć, że przekazuje nam pewną informację odnośnie swojego stanu psychofizycznego. Dlatego jeśli Twój pies liże łapy to wcale nie musi oznaczać, że jest czyściochem i pragnie utrzymać łapki w nienagannej czystości. Troskliwa obserwacja gestu, jakim jest wylizywanie łap, może zminimalizować ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych i behawioralnych naszego pupila w przyszłości. 

Dlaczego pies liże łapy? Przyczyny

Wylizywanie łap przez psa to zachowanie, które budzi zainteresowanie i często nas zastanawia. Ta pozornie prosta czynność może mieć różnorodne motywacje od potrzeby pozbycia się chwilowego dyskomfortu po znalezienie sposobu na radzenie sobie z emocjami.

Higiena i łagodzenie podrażnień

Higiena psich łapek to podstawa pielęgnacji naszego czworonożnego przyjaciela. Ich regularne czyszczenie po spacerze pozwala uniknąć ewentualnych infekcji i podrażnień.

Jakie produkty mogą okazać się przydatne?

 • - delikatne preparaty o odpowiednim pH, jak np. spraye czy chusteczki;

 • - kremy / maści dedykowane pielęgnacji psich poduszek.

Odpowiednio dobrane kosmetyki oczyszczą, nawilżą i pomogą w łagodzeniu podrażnień, co z pewnością wpłynie na dobre samopoczucie i zdrowie pieska.

Za długie pazury

Nadmierne wylizywanie łap u psa to problem, który może mieć swój początek w za długich pazurach. Bagatelizowanie i brak regularnego obcinania pazurów u psa może skutkować dyskomfortem, a w późniejszym czasie nawet deformacjami i uszkodzeniem psich łapek. Długie pazury mogą łamać się, rozwarstwiać, co z kolei może prowadzić do rozwoju infekcji, takich jak: drożdżaki czy grzybica.

Dbając o regularne przycinanie pazurów, nie tylko zapewniamy komfort naszemu psu, lecz także minimalizujemy ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Alergia

Alergia to zespół chorobowy, który często dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Objawy mogą być różnorodne, dlatego właściciel czworonoga może nawet nie zorientować się, co tak właściwie ma na myśli nasz pies, kiedy drapie i gryzie łapy.

Jeśli zauważysz, że Twój pies robi jedną z poniższych czynności czas udać się do weterynarza:

 • - często się drapie;

 • - gryzie łapy lub przestrzenie między pazurami;

 • - trzepie uszami.

Są to typowe zachowania, które mogą, ale nie muszą, świadczyć o alergii. Dlatego, jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. 

Alergię mogą powodować np.:

 • - drażniące pyłki traw lub drzew;

 • - środki chemiczne, jak np. chemia gospodarcza;

 • - składniki zawarte w psiej karmie, jak np. białko kurczaka czy konserwanty.

Gryzienie łap u psa to sygnał, że pies próbuje poradzić sobie z sytuacją i chce złagodzić świąd, który towarzyszy alergii. Nawet jeśli na zewnątrz skóra wygląda prawidłowo, w rzeczywistości Twój pies może borykać się np. z infekcjami bakteryjnymi. Nie lekceważ objawów i jego dziwnego zachowania. Niewłaściwie leczone stany zapalne mogą prowadzić do poważniejszych problemów skórnych czy nawet trwałych uszkodzeń tkanek. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w łagodzeniu objawów oraz wskaże prawdziwą przyczynę alergii. To kluczowe, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Ciało obce, ukąszenie, rana

Pies może lizać swoje łapki z różnych powodów, a jednym z nich jest uczucie dyskomfortu czy bólu powstały na skutek uszkodzeń skóry podczas spacerów.

Jeśli zastanawiamy się, dlaczego pies wygryza sobie łapy lub dlaczego pies liże łapy od spodu powinniśmy zacząć od sprawdzenia czy nie znajduje się w nich ciało obce, nie widać śladu po ukąszeniu lub nie ma w tym miejscu rany.

Łapki mają bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi, jak np. gorący asfalt czy sól na chodnikach zimą. Mogą one wywoływać stan zapalny lub po prostu powodować uczucie dyskomfortu, który z kolei wpływa na nadmierne interesowanie się psa łapkami.

Jeżeli Twój pies kuleje i liże łapę zwróć uwagę na to czy:

 • - nie nadwyrężył mięśni po intensywnym wysiłku czy po zabawie;

 • - na spodzie łapki nie widać skaleczenia;

 • - w łapce znajduje  się ciało obce, takie jak np.: żądło owada czy źdźbło trawy.

Szczególnie powszechnym problemem latem jest wbite suche źdźbło trawy, które powoduje ból i prowadzi do tego, że pies wygryza sobie sierść na łapach, aby się go pozbyć.

Infekcje bakteryjne lub grzybicze

Stany zapalne, zakażenia bakteryjne czy grzybicze to jedne z głównych przyczyn zaczerwienionych łap u psa i tego, że pies często liże łapy. Kiedy pies liże łapy przenosi na nie bakterie z własnej śliny, co zwiększa ryzyko bakteryjnych infekcji. Są to dolegliwości często trudne do wyleczenia i wymagające czasu, dlatego tak ważna jest precyzyjna diagnoza. 

Wylizywanie łap przez psa stale narusza ranę utrudniając leczenie i wydłużając jej czas gojenia się. Wilgoć stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii i drożdżaków w przestrzeniach międzypalcowych.

Wskazówka! Pamiętajmy, aby po spacerze dokładnie wycierać łapki psa, aby nie pozostawiać ich mokrych. Zmiany pogody, często połączone z obniżoną odpornością, oraz mokre łapy to przepis na zaczerwienione łapki i problem z infekcjami.

Znaczenie behawioralne i emocjonalne lizania łap przez psa

Psy coraz częściej przejawiają zachowania kompulsywno-obsesyjne, jak np. uporczywe lizanie łap czy gryzienie ogona. Są to bardzo niepokojące objawy, których źródła należy szukać w niewystarczająco spełnionych potrzebach psa, chronicznym stresie czy traumie z przeszłości. Nadmierne lizanie łap to również manifestacja nudy lub braku możliwości wykorzystania nagromadzonej energii. Zwierzak zaczyna rozładowywać emocje poprzez nieprawidłowe zachowania.

Obsesyjne lizanie łapek może prowadzić do obrzęków i zaczerwienień. Jest to sygnał, że warto zastanowić się nad źródłem tego zachowania i wykonać niezbędne badania u lekarza weterynarii. Szczególnie czerwone łapy powinny nas niepokoić.

Lizanie łap można porównać do ludzkiego, nerwowego obgryzania paznokci, które przynosi chwilową ulgę w szczególnie stresujących sytuacjach, dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu skóry i pazurów, aby wykluczyć pozostałe problemy zdrowotne.

Ponadto, wylizywanie łap może być także formą komunikacji. Często jest to sposób na zwrócenie na siebie uwagi oraz wywołanie pożądanej reakcji, jak pieszczoty czy zabawa. Przemyśl również swoje zachowanie – zastanów się, jak reagujesz na np. polizanie dłoni - Twój sposób reakcji może być kluczem do zrozumienia, jak piesek próbuje się z Tobą porozumieć i osiągnąć to, czego aktualnie potrzebuje. Pies uczy się na zasadzie schematów, dlatego warto być świadomym, jakie sygnały wysyła nasz czworonożny przyjaciel.

Rozładowanie emocji

Kiedy Twój pies zaczyna lizać łapy może to wynikać z potrzeby rozładowania emocji, jakim jest stres czy nuda. Zwierzak poprzez wykonywanie tej czynności stara się odciągnąć uwagę od rzeczywistego problemu, który go trapi. Początkowo takie zjawisko może wydawać się niewinne, lecz często powtarzane, zamienia się w nawyk, co wymaga uwagi i działania.  Dopiero wyeliminowanie przyczyny pomoże zapobiec powielaniu tego zachowania w przyszłości. 

Warto przekierować uwagę zwierzaka na inne, pozytywne aktywności, które go  zmęczą i nie pozwolą mu się nudzić, jak np.:

 • - zapewnienie psu zabawek interaktywnych;
 • - zwiększenie aktywności fizycznej;
 • - zwiększenie aktywności umysłowej poprzez zabawy oraz spacery, na których pies ma szansę węszyć.

Wąchanie zapachów na spacerze pozwala psu rozładować emocje i zredukować stres.

Pamiętajmy, że należy poświęcać swojemu psu dużo czasu i uwagi, aby w pełni spełniać jego potrzeby zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Czy lizanie łap jest normalne?

Czy lizanie łap jest normalnym zachowaniem u psów

Jeśli Twój pies ciągle liże łapy to powinien być dla Ciebie sygnał poważniejszych problemów zdrowotnych lub emocjonalnych.


Kiedy lizanie łap może być niepokojące?

Jednorazowe lizanie łap nie powinno wzbudzać niepokoju, ale gdy staje się ono regularne i uporczywe, warto udać się po poradę do swojego lekarza weterynarii.

W przypadku nadmiernego lizania łap, zwróć uwagę na ewentualne symptomy towarzyszące, takie jak przebarwienia i podrażnienia skóry, zaczerwienienia, świąd czy intensywne gryzienie.


Pies wylizuje łapy zimą - co to może oznaczać?


Twój piesek wylizuje łapki zimą? Oto możliwe przyczyny tego zachowania:

 • Sól na ulicach

Podczas zimy ulice i chodniki często są posypywane solą lub substancjami przeciwoblodzeniowymi. Kontakt z tymi substancjami może powodować podrażnienie skóry psa, co z kolei skłania go do częstszego lizania łap.

 • Wilgoć i zimno

Mróz i wilgoć mogą powodować podrażnienia skóry między palcami psa.

 • Obecność ciał obcych

Podczas zimowych spacerów w łapę psa mogą wbić się kawałki lodu czy śniegu.

Jak dbać o psie łapy?


Pielęgnacja psich łap w zimę - Zoozone.pl

Właściwa higiena psich łap to ważny element pielęgnacji naszych pupili. To zadanie nie wymaga specjalistycznych wizyt ani u weterynarza, ani w salonie piękności. Naucz swojego pupila już od wieku szczenięcego, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne to bezstresowa czynność, a z pewnością utrzymanie łapek w czystości nie sprawi Wam najmniejszego problemu. Pielęgnacja łap psa powinna być częścią naszej rutyny zarówno latem, jak i zimą, gdy zmienne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na ich stan, dlatego tak ważne jest, aby zabiegi wykonywane były bez stresu i nerwów.

Co należy robić, aby łapy pieska były zadbane?

 • - obcinanie (w razie potrzeby również piłowanie) pazurów;

 • - wycinanie zbyt długiej sierści między opuszkami – zbyt długa sierść może wpływać negatywnie na postawę psa i przyczepność do podłoża;

 • - po każdym spacerze wytrzyj łapki pieska, wykorzystując np. chusteczki dla psów i kotów lub czyścik do łap dla psa;

 • - pamiętaj o regularnym nawilżaniu opuszków, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji – pomocne będą tutaj kremy do łap, maść ochronna dla psów i kotów czy balsamy, które znajdziesz w naszym sklepie.


Twój piesek spaceruje w trudnych warunkach?


Zaopatrz się w buty ochronne dla psa, szczególnie polecane dla psów dużych ras (z uwagi na ich wagę i obciążenie łap), dla małych ras oraz dla szczeniąt. W takich butach rozgrzany asfalt, sól drogowa czy ostre kamienie będą im niestraszne.

Pamiętaj, że najważniejsza jest obserwacja, jeśli coś Cię zaniepokoi – działaj! Szybka reakcja pomoże w sprawniejszym rozpoznaniu problemu i uporaniu się z nim. 

Mamy nadzieję, że już wiecie dlaczego pies liże łapę – często źródło tego zachowania nie jest łatwe do rozpoznania, ale możliwe do namierzenia po naszej wnikliwej obserwacji. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi będziesz w stanie szybciej zareagować, kiedy zobaczysz, że Twój pies liże sobie łapy, i w raz z lekarzem weterynarii wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny takiego zachowania mogą być różnorodne, jak:

 • - problemy dermatologiczne;
 • - stres;
 • - problemy behawioralne;
 • - zwrócenie uwagi właściciela;
 • - poczucie nudy wynikające z braku zaspokojenia potrzeb.

Kompleksowe spojrzenie na temat, czemu pies liże łapy, pozwala nam zrozumieć możliwe powody i tym samym zachęca do zwrócenia uwagi na drobne sygnały, które pies może próbować nam przekazać, jako swoim opiekunom. Dlatego nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy to pies liże łapy do krwi, ma zapalenie międzypalcowe u psa czy kiedy zaczniesz widzieć czerwone opuszki u psa. Potrzeba bacznej obserwacji i troski jest wpisana w obowiązki każdego właściciela zwierzęcia. Nie bądźmy obojętni na subtelne sygnały, które są elementem komunikacji naszych wspaniałych czworonogów.

FB