Jak obciąć psu pazury? Poradnik krok po kroku

Obcinanie pazurów u psa – cążki, obcinaczka czy pilnik?

Obcinanie pazurów u psa to nie tyle zabieg natury estetycznej, o ile kwestia zdrowia i komfortu zwierzaka. Do wyboru odpowiednich narzędzi do obcinania pazurów powinniśmy podejść poważnie. Dzięki zastosowaniu wygodnych i profesjonalnych produktów jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób obciąć pazurki, unikając przy tym stresu, zarówno u czworonoga, jak i u nas samych. 

Co wybrać, aby cały proces był, jak najbardziej komfortowy? Czy psom obcina się pazury przy użyciu cążek, obcinaczek, czy może gilotyna do paznokci dla psa będzie najlepszym wyborem? A co z tym pilnikiem?

Co musisz wiedzieć i jak dokonać wyboru:

  • - wybierz narzędzie dostosowane do wielkości psa;

Duże rasy mają solidne pazury – ważne, aby używać narzędzi, które zapewnią bezpieczeństwo i jednocześnie będą w stanie obciąć pazur bez miażdżenia go, jak np. cążki w rozmiarze „large” stworzone z myślą o większych rasach psów. 

Dla piesków raz małych, i tych z drobnymi pazurkami, zaleca się stosowanie narzędzi do precyzyjnego cięcia, jak np. cążki w rozmiarze „small”. 

  • - wybierz produkt, którego obsługa nie będzie Cię przerażać;

Alternatywą dla cążek jest gilotyna, jednak nie jest to produkt dla każdego. 

Zalecana jest ostrożność i stopniowe przycinanie każdego pazura, aby uniknąć krwawienia.

  • - pilnik służy do wyrównania obciętego pazura lub nierówności. 

Jeśli jesteś nowicjuszem i nie czujesz się pewnie, zalecamy aby chociaż pierwsze obcinanie pazurów psa wykonać u lekarza weterynarii. Regularne dbanie o pazury to objaw troski o zdrowie i dobre samopoczucie pieska.

Jak obciąć psu pazury?

Paznokcie u psa - obcinanie

Jak obcinać pazury psu - poradnik krok po kroku

Obcinanie paznokci u psa wymaga od właściciela pewności siebie oraz poszerzenia wiedzy na temat budowy pazurów. Szczególnie istotne jest, aby wiedzieć, gdzie zaczyna się macierz, czyli obszar z naczyniami krwionośnymi i zakończeniami nerwowymi.

Dowiedz się, jak obcinać paznokcie u psa, aby utrzymać należytą odległość od wyżej wspomnianej, delikatnej tkanki wewnętrznej.

Krok 1 

Ustaw psa w wygodnej i komfortowej dla niego pozycji oraz złap jedną z przednich łapek w dłoń.

Krok 2

Zobacz, jak obcinać czarne pazury u psa.

Skróć ostrożnie pazury, przycinając jedynie ich końcówki, w ten sposób unikniesz przycięcia macierza. Macierz w ciemnym pazurze znajdziesz poprzez zlokalizowanie ciemnej plamki w jego środku. Trzymaj obcinacz prostopadle do pazura i przycinaj pod kątem 45 stopni.  Wiemy już, jak można obciąć psu pazury czarne. W jaki natomiast sposób skrócić te jasne? Zwróć uwagę na to, gdzie macierz tworzy bladoróżową linię i obetnij takiego pazurka w odległości co najmniej 2 mm od tej linii. Linia wskaże Ci dokąd obcinać psu pazury jasne.

Krok 3

Ułóż psa w dogodnej dla niego pozycji (np. na boku), aby obciąć pazury w tylnych łapach. Ty znasz swojego pupila najlepiej, dlatego wybierz pozycję, która nie wywoła u niego lęku i zacznij  spokojnie obcinać pazury.

Krok 4

Po zakończonym zabiegu nagródź swojego psa smakołykami, pieszczotami oraz pochwałami. Twój entuzjazm z pewnością mu się udzieli i w ten sposób zbudujesz w nim pozytywne skojarzenie.

Porady:

Jeśli za mocno obcięty pazur u psa zacznie krwawić, nie panikuj. Staraj się uspokoić pieska i zatamuj krwawienie np. sterylnym wacikiem lub przy pomocy proszku do tamowania krwi. Jeśli sytuacja tego wymaga, udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz obcina pazury psu na co dzień, dlatego bez problemu dokończy przerwany proces.  Pamiętaj, że za długie pazury u psa powodują nie tylko dyskomfort czworonoga, lecz także mogą powodować np. zaburzenia chodu oraz postawy, zwyrodnienia stawów, stany zapalne, a także uszkodzenia w obrębie kości palców.

Czujesz, że wykonywanie tego zabiegu sprawia Ci trudność? Skorzystaj z pomocy weterynarza. Specjalista nie musi się zastanawiać, ile można obciąć psu pazury, a także poradzi sobie, jeśli pies nie daje sobie obciąć pazurów. Oszczędź sobie stresu i wykorzystaj wiedzę lekarza weterynarii o tym, jak obciąć pazury psu który się boi. I co istotne, nie musi Cię przerażać, ile kosztuje obcinanie pazurów u psa, bo to naprawdę niewielki koszt.

Sprawdź produkty potrzebne do obcinania paznokci u psa dostępne na zoozone.pl

Odpowiednia pora dnia na obcinanie paznokci

Nie jest ważne, kiedy obcinać psu pazury. Obcięcie paznokci u psa przebiegnie o wiele sprawniej, jeśli pazury będą lekko namoczone. Zarówno jasne, jak i czarne pazury u psa będą łatwiejsze do przycięcia i mniej podatne na uszkodzenia. Dlatego warto przed zabiegiem wyjść z pupilem na spacer po wilgotnej nawierzchni np. po trawie lub po prostu zamoczyć łapki pieska w wodzie.

Dobre nastawienie

Pamiętaj, że podczas obcinania pazurów liczy się również Twoje nastawienie. Może się ono okazać kluczowe, jeśli Twój czworonożny przyjaciel boi się tego typu zabiegów. Psy czytają emocje – Twój spokój będzie miał ogromny wpływ na samopoczucie i zachowanie psiaka.

Działając zgodnie z posiadaną wiedzą, jak obcinać paznokcie psu, ile obciąć psu pazury oraz mówiąc do niego łagodnym tonem minimalizujesz ryzyko, że będzie to dla Was negatywne doświadczenie.

Odpowiednia technika i precyzja obcinania paznokci u psa

Opanowanie techniki obcinania paznokci u psa i bycie precyzyjnym to ważne aspekty wpływające na jego komfort. Tutaj nie ma miejsca na niepewność i zastanawianie się, jak obciąć psu paznokcie – cały proces powinien być wykonywany stanowczo. Zawsze lepiej przyciąć mniej pazura i w razie potrzeby wykonać to ponownie, aniżeli ryzykować skaleczeniem. Za mocno obcięty paznokieć u psa powoduje dyskomfort i może pozostawić trwały uraz. Po przeczytaniu naszego skróconego poradnika, jak obcinać psu pazury, na pewno świetnie sobie poradzisz. 

Ostrożność w trakcie obcinania pazurów

Jak obciąć pazury psu? Ostrożnie! Podczas obcinania psich pazurów kieruj się rozwagą i ostrożnością, unikniesz w ten sposób zbędnego stresu. Chwila nieuwagi może zaprzepaścić trud włożony w oswojenie pieska z zabiegiem. Za krótko obcięty pazur u psa krwawi i powoduje ból, co może spowodować, że Twój psiak nie zapomni Ci tej wpadki na długo.

Odpowiednie oświetlenie w trakcie zabiegu

Obcinanie paznokci psu wymaga dobrego oświetlenia. Warto rozważyć dodatkowe źródło światła, które oświetli psie łapki. Świetnie się tutaj sprawdzi np. przenośna latarka lub lampka na biurko. Dzięki oświetleniu uwidocznimy macierz w pazurach psa, co jest niezwykle istotne, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Co jeśli przez przypadek uszkodzę macierz i leci krew?

Jak psu obciąć paznokcie, aby macierz paznokcia u psa nie został uszkodzony?
Niestety, może się zdarzyć, że pomimo posiadanej wiedzy, uszkodzimy macierz w pazurze. Dlatego jeśli zbyt krótko przycięty pazur zacznie krwawić, należy być opanowanym, uspokoić pieska, sięgnąć po gazę i ucisnąć uszkodzone miejsce. Po opatrzeniu skaleczenia pociesz psa, aby przywrócić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Zapytaj lekarza weterynarii lub sprzedawcę w naszym sklepie zoologicznym o aktualnie dostępne preparaty do opatrywania ran, jak np. proszek do tamowania ran.

Jak przycinać psu czarne pazury?

Obcinanie czarnych pazurów u psa może wydawać się bardzo trudne. W przypadku jasnych psich pazurków widzimy, gdzie znajduje się macierz, ale jak obcinać pazury psu, kiedy macierz nie jest tak bardzo widoczny? Początkowo czynność ta może okazać się wyzwaniem dla nowicjusza, niemniej jednak istnieją skuteczne metody, które mogą okazać się pomocne. 

W przypadku obcinania psu czarnych pazurów zaleca się:

  • - skorzystanie z dodatkowego oświetlenia, aby doświetlić pazury i znaleźć macierz;

  • - skracanie paznokci stopniowo - im bliżej jest macierz, tym ciemniejsza staje się krawędź pazura i uwidacznia się kropka w jego środku. Wspomniany centralny punkt to właśnie macierz.

W trosce o samopoczucie psiaka podczas zabiegu warto uzbroić się w cierpliwość i wykonywać zadanie z należytą delikatnością i spokojem.

Czym obcinać pazury u psa?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne obcinanie pazurów u psa musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, do których należą:

  • -cążki do obcinania paznokci  u psa / obcinacz do obcinania pazurów u psa;

TRIXIE Obcinacz do pazurów De Luxe

TRIXIE Obcinacz do pazurów De Luxe

Cążki do obcinania pazurów u psa są precyzyjnym narzędziem. Odpowiednio dobrane do wielkości psa z pewnością sprawią, że proces obcinania psich pazurów nie będzie stwarzał trudności.

  • gilotyna do obcinania pazurów u psa;

TRIXIE Obcinarka do paznokci 14cm

TRIXIE Obcinarka do paznokci 14cm

Jest to narzędzie, do którego wkłada się pazur psa i skraca się go poprzez szybkie ściśnięcie. Ruch powinien być wykonywany szybko i zdecydowanie, aby uniknąć bólu i nie naruszyć naczyń krwionośnych.

  • pilniki zwykłe i elektryczne.

FURMINATOR Obcinacz do pazurów

FURMINATOR Pilnik do pazurów

Pilniki działają tak samo, jak w przypadku piłowania paznokci u ludzi – wygładzają lub/i skracają krawędź pazura.

Jak często obcinać psu pazury?

Psie pazurki podobnie, jak ludzkie paznokcie, rosną w zróżnicowanym tempie. Aby wiedzieć, jak często obcinać psu pazury, należy oglądać łapki oraz zwracać uwagę na to, jak psiak stawia łapy na podłożu.

Nie istnieje jedna uniwersalna zasada, kiedy obcinać psu pazury. Zabieg co prawda powinien być wykonywany regularnie, ale zawsze w zgodzie z potrzebami naszego pupila. Należy obserwować psiaka, zrozumieć indywidualne tempo wzrostu jego pazurów, monitorować łapki i po prostu obcinać za długie pazury u psa.

Jak oswoić psa z obcinaniem pazurów?

Obcinanie pazurów u psa to podstawowy element dbania o higienę zwierzęcia, dlatego oswojenie pieska z tym zabiegiem powinno nastąpić już na etapie wieku szczenięcego. Ważne, aby pierwsze obcinanie pazurów u szczeniaka zacząć stosunkowo szybko, aby piesek mógł się przyzwyczaić do tych czynności. Nie ma, co zwlekać i zastanawiać się w jakim wieku można obciąć psu pazury – im szybciej tym lepiej – skorzystaj z metod pozytywnego wzmocnienia.

Jak obciąć psu pazury gdy się boi?

Co zrobić, kiedy pies boi się przy obcinaniu paznokci?

  • - Sięgnij po ulubione przysmaki, zachęć spokojnym tonem, stosuj pochwały – dzięki temu Twój psiak poczuje się komfortowo i bezpiecznie. 

Istotne, aby obcinanie pazurów kojarzyło się psu wyłącznie, jako coś pozytywnego. Stopniowe przyzwyczajanie psa oraz regularne nagradzanie za spokojne zachowanie z pewnością sprawią, że obcinanie pazurów stanie się rutynowym i bezstresowym doświadczeniem.

Połóż psa na boku, aby obciąć pazury w tylnych łapach

Zwróć szczególną uwagę na tylne łapki, nie omijaj żadnego pazurka. Jeśli masz trudność z dostaniem się do tylnich pazurów, możesz delikatnie położyć pieska na boku. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mieć lepszą kontrolę nad swoim pupilem. Pamiętaj jednak, że kładzenie psa na boku może wywołać panikę i niepokój, dlatego zrób to na miękkiej powierzchni, pogłaszcz pieska przed przystąpieniem do obcinania pazurów i co najważniejsze - nie zapomnij o pochwałach i nagrodach!

Nagródź psa smakołykiem i pieszczotami!

Pies bardzo szybko uczy się poprzez pozytywne wzmocnienie z wykorzystaniem np. ulubionych smaczków lub pieszczot. Dostarczanie pieskowi, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, doświadczeń, które dobrze mu się kojarzą, to klucz do sukcesu. 

Początkowo skoncentruj się na nagradzaniu każdego kroku – w końcu chcesz, aby Twój pies zaakceptował cały proces obcinania pazurów. Poprzez nagradzanie oczekiwanych zachowań (jak np.: akceptacja narzędzi do obcinania pazurów czy brak wykazywania agresji) sprawisz, że Twój pupil będzie w pełni zrelaksowany.

Nie jest powiedziane, że ulubione smakołyki czy pieszczoty natychmiastowo zadziałają. Pies potrzebuje czasu, aby poddać się zabiegowi bez większego sprzeciwu. Istotne w procesie nauki psa jest np. obcinanie pazurów u szczeniaka. Jeśli nauczymy psa już od wieku szczenięcego, że zabiegi pielęgnacyjne to nic strasznego, to z pewnością będzie nam łatwiej w późniejszych latach. Niemniej jednak powinniśmy wykazywać się konsekwencją i cierpliwością do naszego zwierzaka na każdym etapie jego rozwoju.

FB