Chihuahua - opis rasy, wygląd, charakter, choroby

Historia rasy Chihuahua i pochodzenie

Historia rasy Chihuahua rozpoczyna się w północnej części Meksyku, w stanie Chihuahua. Przodkowie tych najmniejszych psów świata to kultywowane przez ludy Azteków i Tolteków małe psy tzw. „techichi. Legendy mówią, że miały one magiczną moc - pomagały duszom w podróży do krainy umarłych. 

Pies Chihuahua zaczął pojawiać się na salonach i wystawach na przełomie XVIII i XIX wieku, zdobywają sławę: w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i w Europie. Z kolei w Polsce piesek pojawił się dopiero w latach 80. XX wieku, z czasem stając się jedną z częściej wybieranych ras.

Chihuahua wygląd psa 

Wzorzec FCI dla rasy chihuahua skupia się jedynie na masie ciała i na tym ile powinna ważyć chihuahua. Kiedy piesek chihuahua jest dorosły nie powinien przekraczać 1,5 - 3 kg wagi. Organizacja, co prawda dopuszcza nawet półkilogramowe psiaki, niemniej jednak warto pamiętać, że nadmierne miniaturyzowanie może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jak wygląda piesek chihuahua?

Chihuahua opis rasy – cechy charakterystyczne:

 • - zagięty ogon, unoszący się nad tułowiem;

 • - czaszka przypominająca kształtem jabłko;

 • - krótka kufa, rozszerzająca się u nasady i zwężająca w kierunku nosa;

 • - okrągłe, ciemne oczy;

 • - zaokrąglone, szerokie i sterczące uszy.

Chihuahua umaszczenie / chihuahua kolory:

Pies rasy chihuahua występuje w różnorodnym umaszczeniu.

Chihuahua odmiana:

Według wzorca rasy rozróżniamy odmianę: chihuahua krótkowłosa i chihuahua długowłosa.

Chihuahua rodzaje:

 • - chihuahua krótkowłosa dorosła: chihuahua krótkowłosa posiada miękką i błyszczącą sierść, ściśle przylegająca do ciała. 

 • - jak wygląda pies chihuahua długowłosy? Chihuahua długowłosa ma długą, miękką (czasem falującą) sierść. Na szyi sierść pieska tworzy efektowną kryzę, natomiast w uszach, na łapkach i na ogonie posiada tzw. „pióra”.

Sierść psa rasy chihuahua

Sierść psa rasy chihuahua wymaga odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do jej długości. Psiaki długowłose należy regularnie wyczesywać. Systematyczne wyczesywanie zapobiega plątaniu się długiej sierści i pomaga utrzymać futro w doskonałej kondycji. Natomiast w przypadku psów z krótką sierścią pielęgnacja jest mniej skomplikowana - wystarczy przeczesać sierść, np. raz w tygodniu, przy użyciu szczotki z miękkim włosiem.


Chihuahua ciekawostki dotyczące sierści:

Czy chihuahua gubi sierść?

Psy rasy Chihuahua, szczególnie te z krótką sierścią, linieją praktycznie przez cały rok. Gubienie sierści jest częstsze u suczek z uwagi na zmiany hormonalne. 


Chihuahua sierść czy włosy?

Rasa Chihuahua posiada sierść.

Chihuahua charakter

Chihuahua to rasa, która pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest niezwykle temperamentna. Są to inteligentne i niezwykle czujne małe pieski, potrafiące być niezłymi stróżami domowymi. Jeśli coś je zaniepokoi, szczekaniem zawiadomią o tym całą rodzinę. 

Co cechuje charakter chihuahua?

Chihuahua wady i zalety:

 • - są to aktywne psy – wymagają codziennej dawki ruchu oraz zabawy, aby uniknąć niepożądanych zachowań wynikających z nudy;

 • - cechuje je łatwość uczenia się oraz zdolność szybkiego przyswajania nowych komend;

 • - jako psy rodzinne są przywiązane do swoich właścicieli i chętnie okazują im uczucia;

 • - są to lojalni i radośni towarzysze życia codziennego;

 • - są pełne energii i uwielbiają być w centrum uwagi;

 • - chihuahua charakter opinie: uważa się, że pomimo przyjaznej natury potrafią być zaczepne i wykazywać agresję np. wobec większych psów;

 • - nie są to psy stworzone do pokonywania długich dystansów.

Właściwe zaspokojenie ich potrzeb, zarówno tych fizycznych, jak i umysłowych sprawi, że będą nie tylko szczęśliwe i zdrowe, lecz także staną się idealnym członkiem rodziny.

Czy chihuahua nadaje się dla dzieci?

Rasa psa chihuahua wymaga szczególnej uwagi ze względu na niewielki rozmiar. Decyzja o posiadaniu pieska tej rasy powinna być przemyślana, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Niektórzy hodowcy, w trosce o bezpieczeństwo i dobrostan tak małego zwierzęcia, zalecają, aby nie decydować się na jego zakup, jeśli dzieci nie ukończyły 8. roku życia. 

Małe rozmiary psiaka sprawiają, że jest on podatny na ewentualne urazy, a ruchliwe, małe dzieci mogą być dla niego zagrożeniem.

Warto wiedzieć, że rasa psów chihuahua, chociaż jest pełna energii i bardzo lubi czas spędzony w gronie rodzinnym, nie należy do cierpliwych. Niewłaściwe traktowanie, jak np.  ciągnięcie za ogon czy uszy, może spotkać się z protestem. Tak mikroskopijny piesek nie zrobi nikomu krzywdy, jednak należy na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo. Właściciel nie może dopuścić, aby piesek stał się zabawką i obiektem zainteresowania maluchów. Dlatego zanim zdecydujemy się na posiadanie psa w rodzinie z dziećmi, należy to dokładnie przemyśleć czy jesteśmy w stanie dostosować swoje życie pod nowego członka rodziny. Mały chihuahua potrzebuje troski i zrozumienia, a nie życia w stresie.

Pielęgnacja Chihuahua     

Fot. Chihuahua długowłosa - pielęgnacja sierści

Jak już wiemy, czy chihuahua ma sierść czy włosy, łatwiej będzie nam przejść do kwestii pielęgnacji.

Sierść: chihuahua długowłosa wymaga większej uwagi pod kątem pielęgnacji sierści, dlatego zaleca się: regularne szczotkowanie, szczególnie w obszarach, gdzie tworzą się pióra, czyli za uszami, na łapach i ogonie. W razie konieczności, kąpiele powinny być wykonywane z użyciem delikatnych szamponów ułatwiających rozczesywanie. Pieski chihuahua z krótką sierścią nie potrzebują tak czasochłonnego wyczesywania.

W okresie linienia, które u tej rasy trwa praktycznie przez cały rok, konieczne jest codzienne usuwanie martwych włosów. Z uwagi na to, że są to włosy gładkie i drobne mogą wbijać się w dywany i tapicerkę.

Oczy, uszy, pazury: należy regularne przemywać oczy i dbać o czystość uszu oraz przycinać pazurki. 

Higiena jamy ustnej: chihuahua są podatne na problemy stomatologiczne, dlatego należy kontrolować stan uzębienia i dziąseł. 

Jak często kąpać psa chihuahua?

Zdania są podzielone – zaleca się jednak unikania częstych kąpieli z uwagi na skłonność piesków rasy chihuahua do przeziębień. Są to psy słynące z naturalnej czystości i pielęgnujące swoją higienę, dlatego częstotliwość kąpieli powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Szampony dla psa rasy CHihuahua dostępne w sklepie internetowym zoozone.pl

SENS-I-LAVI Szampon dla psa rasy chihuahua 250ml

SENS-I-LAVI Szampon dla psa rasy chihuahua 250ml

CHAMP-RICHER - szampon Chihuahua 250ml

CHAMP-RICHER - szampon Chihuahua 250ml

Chihuahua trening i szkolenie

Choć chihuahua rzadko poddawane są szkoleniom, to jak każdy pies, mogą jedynie skorzystać z dodatkowego treningu, jak np. z nauki posłuszeństwa.

Nie powinno się nadmiernie chronić psa rasy chihuahua z racji na jego wielkość – należy pozwolić mu eksplorować otoczenie np. podczas spacerów.

Pozytywne metody szkoleniowe, takie jak: nagradzanie oczekiwanych zachowań ulubionymi smakołykami, pochwałą czy wspólną zabawą i konsekwentne podejście z pewnością wpłyną na ukształtowanie pożądanych nawyków.

Co warto wprowadzić już od wieku szczenięcego?

Początkowe etapy wychowania powinny skupić się na:

 • - nauce czystości, w tym na komunikowaniu potrzeb fizjologicznych, ponieważ chihuahua z uwagi na swój rozmiar ma niewielki pęcherz;
 • - tym, aby piesek nie był bojaźliwy w dorosłym życiu. W tym celu należy zainicjować proces socjalizacji, umożliwiając pupilowi swobodne poznawanie otaczającego świata. 

Czy Chihuahua można szkolić?

Dorosły chihuahua to niezwykle inteligentny i podatny na szkolenie pies, szybko przyswaja wiedzę i nowe umiejętności. Pomimo, że jest on czasami traktowany z pewną rezerwą, nie wymaga specjalnych metod. Pozytywne wzmocnienie, łagodność oraz cierpliwość będą kluczowe w treningu. 

Chihuahua choroby

Właściciel powinien skupić się na szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej pieska, aby pies chihuahua mógł cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. 

Chihuahua choroby – przykłady ewentualnych problemów zdrowotnych:

 • - problemy związane z układem oddechowym, takie jak: zapadanie tchawicy czy zwichnięcie rzepki;
 • - choroby serca, w tym np.: choroba zwyrodnieniowa zastawki mitralnej czy zwężenie zastawki tętnicy płucnej;
 • - problemy związane z łysieniem;
 • - hipoglikemia (nagły spadek poziomu cukru we krwi);
 • - podrażnienia i choroby oczu (dystrofia rogówki, jaskra, zwichnięcie soczewki) oraz problemy z kanalikami łzowymi;
 • - z racji na budowę okrywy włosowej, pies chihuahua nie jest odporny na zimno i może się przeziębiać, dlatego ubranka są ważnym elementem ochrony przed niskimi temperaturami.

Żywienie Chihuahua

Żywienie psa rasy chihuahua może okazać się dla nowego właściciela nie lada wyzwaniem. A to za sprawą skłonności piesków tej rasy do nietolerancji pokarmowych. Posiłki powinny obfitować w karmy pozbawione: sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku, zbóż czy nasion strączkowych. Karma adresowana do psów ras miniaturowych zapewni odpowiednio zbilansowane posiłki. 

Pamiętaj – dieta to podstawowy element, który sprawia, że pies może cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem przez długie lata.

Ile powinien jeść chihuahua?

Chihuahua posiada mały żołądek, dlatego jednorazowa porcja powinna to uwzględniać. Należy również brać pod uwagę: prawidłową wagę psa, jego wiek, stan zdrowia oraz poziom aktywności fizycznej. 

Jeśli pies na tendencję do nagłych spadków cukru trzeba pamiętać o małych i przede wszystkim regularnych posiłkach.

Karma dla psów rasy Chihuahua dostępne w sklepie internetowym zoozone.pl

ROYAL CANIN Chihuahua Adult karma sucha dla psów dorosłych rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Adult karma sucha dla psów dorosłych rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Adult karma mokra - pasztet dla psów dorosłych rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Adult karma mokra - pasztet dla psów dorosłych rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Puppy karma sucha dla szczeniąt do 10 miesiąca, rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Puppy karma sucha dla szczeniąt do 10 miesiąca, rasy chihuahua

ROYAL CANIN Chihuahua Adult karma sucha dla psów dorosłych rasy chihuahua

ROYAL CANIN BHN Chihuahua Adult 500g PROMO Krótki termin

Dla kogo pies rasy Chihuahua?

Mały piesek chihuahua, z uwagi na swoje rozmiary, sprawdzi się, zarówno w małych mieszkaniach, jak i w domu z ogrodem. Jest to pies polecany do domu ze starszymi dziećmi, które potrafią obchodzić się ze zwierzętami i szanować ich przestrzeń.

Możemy mieć pewność, że jako przyjacielski i towarzyski pies, będzie on szczęśliwy wszędzie tam, gdzie znajdzie się jego ukochany właściciel. Z racji na to, że pies rasy chihuahua nie lubi samotności, należy stopniowo przyzwyczajać go do swojej nieobecności. Nie zaleca się pozostawiać piesków tej rasy na długie godziny w pustym domu. 

Jak długo żyje chihuahua?

Psy rasy chihuahua żyją średnio 14 - 15 lat. Niektóre osobniki dożywają nawet 20 lat.

W Internecie pojawiają się pytania typu: Chihuahua długowłosa ile żyje? Chihuahua krótkowłosa ile żyje? Już odpowiadamy: długość sierści nie ma wpływu na długość życia pieska tej rasy.

Akcesoria - zabawki i akcesoria dla Chihuahua

Jak i dla każdego psa, odpowiednie akcesoria stanowią element zapewniający komfortowe i satysfakcjonujące życie. Zabawki i akcesoria powinny być dostosowane do wielkości pieska, szczególnie jeśli jest to chihuahua szczeniak. Miękkie pluszaki, interaktywne zabawki czy małe piłeczki to doskonałe propozycje pozwalające na rozwijanie zdolności ruchowych i aktywizację intelektualną.

Jakie zabawki i akcesoria dla chihuahua warto zakupić?

 • - wygodne legowisko lub kocyk;
 • - obrożę / szelki wraz ze smyczą;
 • - ubranko na chłodniejsze dni;
 • - miski do jedzenia i picia;
 • - małe zabawki np.: piłeczki, pluszaki, gryzaki.

Istotne jest, aby wszystkie zabawki i akcesoria dla chihuahua były dostosowane do ich niewielkich rozmiarów.

Ubrania dla pieska rasy CHihuahua dostępne w sklepie internetowym zoozone.pl

AMIPLAY Kurtka z kapturem Boston - Bordowa

AMIPLAY Kurtka z kapturem Boston - Bordowa

AMIPLAY Sweterek Bergen - Szary

AMIPLAY Sweterek Bergen - Szary

Sprawdź wszystkie ubranka dla Chihuahua

Ile kosztuje piesek chihuahua w utrzymaniu?

Nie uwzględniając wizyt u lekarza weterynarii, średni miesięczny koszt to zakres od 50 do 100 zł.

Ile kosztuje szczeniak chihuahua?

Chihuahua szczeniak to średnio koszt między 2 000 a 5 000 złotych. 

FB