Pochodzenie i historia rasy Berneński pies pasterski
Berneński pies pasterski pochodzi z malowniczych okolic Berna w Szwajcarii, gdzie od wieków pełnił rolę pomocnika na farmach i pastwiskach. Jego historia sięga jednak aż czasów rzymskich, gdzie przodka rasy używano, jako psa bojowego. Pierwsze hodowle berneńczyka miały swój początek w XIX wieku w miejscowości Dürrbach. Rasa berneńczyk szybko zyskała na popularności stając się cenionym towarzyszem życia codziennego.
Nazwa rasy berneński pies pasterski
Berneński pies pasterski, ze względu na swoje pochodzenie, początkowo był nazywany jako: Dürrbachler, po czym zmieniono jego nazwę na: Berner Sennenhund. Berneński pies pasterski określany jest również mianem „berneńczyka”.
Berneński pies pasterski w Polsce
Berneńskiego psa pasterskiego sprowadzono do Polski z Czech w latach 80. XX wieku.
Wzorzec rasy berneński pies pasterski
Wzorzec rasy berneński pies pasterski według FCI:
- berneński pies pasterski waga: samiec do 60 kg / samica do 45 kg;
- berneński pies pasterski rozmiar: samce osiągają wysokość od 64 do 70 cm, natomiast suki od 58 do 66 cm wysokości;
- głowa berneńskiego psa pasterskiego jest mocna i proporcjonalna w stosunku do całego ciała;
- kufa średniej długości;
- nos w kolorze czarnym;
- ciemnobrązowe oczy w kształcie migdałów;
- trójkątne, wysoko osadzone uszy;
- muskularna szyja średniej długości współgrająca z mocnym i prostym grzbietem;
- gęsto owłosiony ogon;
- długa i błyszcząca sierść – na ogół prosta lub lekko falowana;
- unikalne umaszczenie: czarna szata z brązowo-czerwonym podpalaniem i białymi znaczeniami według określonego wzoru.
Berneński pies pasterski – wygląd
Berneński pies pasterski przyciąga spojrzenia za sprawą swojego imponującego umaszczenia i proporcjonalnej sylwetki. Ten pies pasterski zaliczany jest do grupy 2. według klasyfikacji FCI. Na charakterystyczny wygląd psów tej rasy składa się: waga, rozmiar oraz wyjątkowe umaszczenie. Jest to psiak, który wprost emanuje siłą i pewnością siebie, a to wszystko za sprawą krępej i przysadzistej sylwetki z głęboką klatką piersiową i prostym grzbietem. Bujne futro, w tym: ogon z długim piórem, oraz sposób umaszczenia, zgodny ze wzorcem FCI, podkreśla jego urok i dodaje gracji.
Patrząc na berneńczyka ma się wrażenie, że został stworzony z dbałością o każdy szczegół - proporcje sylwetki i okrywa włosowa wprost zachwycają, tworząc przy tym obraz potężnego i pełnego wdzięku psiego towarzysza.
Berneński pies pasterski wymiary i waga
Waga berneńczyka oscyluje w granicach 45 - 60 kg w zależności od masywności osobnika oraz jego płci.
Berneński pies pasterski wymiary:
- suczka jest drobniejsza od męskiego przedstawiciela tej rasy i osiąga wymiary od 58 do 66 cm wysokości, natomiast samiec od 64 do 70 cm.
Berneński pies pasterski szczeniak: już przy zakupie lub adopcji szczeniaczka tej rasy jest się w stanie mniej więcej ocenić, jakich rozmiarów będzie on w przyszłości.
Karmy dla psów dostępne w sklepie Zoozone.pl
Umaszczenie i szata berneńczyków
Trójkolorowa szata berneńczyka to element, który najbardziej budzi podziw miłośników psów.
Jaką sierść ma berneński pies pasterski?
Psy pasterskie tej rasy mają długą, prostą lub falującą, lśniącą sierść oraz są umaszczone według ściśle określonego wzorca, który prezentuje się następująco:
- - sierść berneńczyka jest w przewadze intensywnie czarna;
- - podpalanie w odcieniach brązu (ciemne, kasztanowe tony) w obszarach, tj: nad oczami, na nogach, klatce piersiowej i policzkach;
- - na podgardlu, klatce piersiowej, głowie i ogonie kontrastu dodają białe plamy;
- -na głowie znajduje się charakterystyczna biała strzałka, która rozszerza się w kierunku nosa tworząc przy tym biały "klin" na kufie.
Włos okrywowy osłania gruby podszerstek
Jeśli nie jesteś gotowy na pielęgnację długiej sierści, istnieje również berneński pies pasterski krótkowłosy.
Berneński pies pasterski charakter
Pasterski pies berneński to wyjątkowa rasa, która cieszy się popularnością wśród właścicieli czworonogów.
Berneński pies pasterski charakter - co go cechuje:
- czułość i inteligencja;
- pies pasterski ma ogromne serce - jest to niezwykle oddane i lojalne opiekunowi zwierzę, które wprost uwielbia spędzać czas w towarzystwie swojego właściciela. Niestety, wiąże się to z tym, że źle znosi chwile samotności, co może prowadzić do destrukcyjnych zachowań i niszczenia przedmiotów;
- berneński pies pasterski wprost emanuje pozytywną energią;
- niezwykły spokój i cierpliwość, która sprawia, że to doskonały towarzysz życia codziennego;
- zrównoważony temperament za sprawą, którego jest to pies niezwykle towarzyski i łatwy w komunikowaniu się;
- berneńczyka trudno wyprowadzić z równowagi, jeśli poczuje się niepewnie, wycofa się;
- piesek berneński początkowo zachowuje dystans w stosunku do obcych, jednak szybko można zyskać jego zaufanie.
Umiejętności
Berneński pies to inteligentny, gotowy do współpracy z człowiekiem zwierzak. Nie znosi bezczynności, chętnie i szybko się uczy, wykonując z zapałem wszystkie ćwiczenia. Będąc konsekwentnym i systematycznym, właściciel może uzyskać imponujące efekty szkolenia.
Szkolenie i wychowanie
Owczarek berneński jest niezwykle oddany swoim właścicielom, kontakt z człowiekiem sprawia mu ogromną radość, dzięki czemu są to pieski, które wykazują chęć do współpracy i angażują się w procesie szkolenia. Warto rozważyć wdrożenie treningów opartych na pozytywnym wzmocnieniu oraz właściwą socjalizację już od wieku szczenięcego uwzględniając ich spore rozmiary w życiu dorosłym. Berneński pies pasterski potrafi być nieufny wobec obcych i chociaż na ogół nie wykazuje agresji to szczeniak berneński z renomowanej hodowli to wybór, który może nam pomóc w uniknięciu ewentualnych niepożądanych zachowań. Regularne wizyty przed zakupem pozwalają na oswojenie się zwierzęcia z nowym właścicielem.
Dla kogo ta rasa
Berneńskie psy pasterskie są uznawane za doskonałych towarzyszy, również dla rodzin z dziećmi. Jednak należy zachować ostrożność - psy pasterskie, pomimo że są łagodne i czułe, nie powinny zostawać same z dziećmi. Pozwoli to uniknąć przypadkowych urazów. Każdy dom, w którym są dzieci, przed przyjęciem pod swój dach nowego członka rodziny, powinien wyznaczyć granice i przekazać zasady właściwego postępowania wobec zwierzęcia. Ważne jest, aby dzieci były uczone już od najmłodszych lat, w jaki sposób budować zdrowe relacje ze zwierzakiem.
Pies berneńczyk pielęgnacja sierści
Pielęgnacja sierści berneńskiego psa pasterskiego to czasochłonne zadanie, które wymaga od właściciela zaangażowania i systematyczności. Dla niedoświadczonego opiekuna dbanie o tak gęstą sierść może wydawać się wyzwaniem, jednak przy regularnych zabiegach z pewnością każdy świetnie sobie poradzi. Pragnąc utrzymać zdrową i lśniącą sierść oraz aby zapobiec powstawaniu kołtunów zaleca się regularne szczotkowanie sierści berneńczyka – przynajmniej 1 raz w tygodniu. Podczas okresów linienia, wiosną i jesienią, warto częściej wykonywać tę czynność, najlepiej co 3 - 4 dni w celu usunięcia luźnych włosów.
Produkty pomocne w skutecznym dbaniu o sierść berneńskiego psa pasterskiego:
- - szczotki, grzebienie i zgrzebła adresowane do tego typu sierści, jak np. zgrzebło metalowe, które dociera głęboko do podszerstka czy szczotki z włosia, które wygładzają futro nadając połysk;
- - chcąc utrzymać sierść w dobrej kondycji warto używać nawilżających kosmetyków oraz tych dedykowanych psom z długą sierścią. Zawarte w nich substancje ułatwiają rozczesywanie sierści i przeciwdziałają powstawaniu kołtunów.
Szczotki, grzebienie, zgrzebła do pielęgnacji sierści dostępne w sklepie internetowym Zoozone.pl
Dostrzeż w pielęgnacji berneńskiego psa pasterskiego okazję do pogłębiania Waszej więzi. Dzięki trosce o sierść zapewniasz mu komfortowe funkcjonowanie.
Berneński pies pasterski długość życia
Pies pasterski długość życia: pieski tej rasy żyją średnio od 6 do 8 lat, dożywają maksymalnie do 10 lat. Duże rasy psów żyją z reguły krócej, wynika to z faktu, że ich komórki szybciej się starzeją, a pieski są obarczone zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych podczas intensywnego wzrostu.
Pies pasterski berneńczyk zdrowie
Pies berneński obok niezliczonych zalet ma jedną ogromną wadę – stosunkowo krótką długość życia – co dla miłośników zwierząt jest trudne do zaakceptowania. Na to, ile żyje berneński pies pasterski w dużej mierze mają wpływ: choroby, żywienie, tryb życia, poziom aktywności oraz czynniki genetyczne.
Do najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych wśród rasy berneński pies pasterki wyróżniamy:
- schorzenia związane z układem kostno-szkieletowym, np. dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych,
- osteochondrozę stawu ramiennego,
- choroby o charakterze nowotworowym, jak np. mastocytozę i guzy tucznokomórkowe skóry,
- zapalenie kłębuszków nerkowych,
- skręt żołądka,
- stany zapalne uszu,
- podwinięcie lub wywinięcie powiek.
Należy być świadomym ewentualnych schorzeń i znać specyfikę tej rasy, aby móc w pełni zadbać o zdrowie czworonożnego przyjaciela by ten cieszył się szczęśliwym życiem przez długie lata.
Jaka karma dla berneńskiego psa pasterskiego?
W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie psa należy wybierać wysokomięsne, bezzbożowe karmy dla psów dużych ras. Dzięki temu unikniemy niedoborów i dostarczymy niezbędnych składników odżywczych, jak np. wapń do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Regularność podawania posiłków oraz kontrola ilości spożywanej karmy są istotne, aby przeciwdziałać nadwadze. Zaleca się umiarkowanie w podawaniu przekąsek. Możliwą opcją żywienia jest również dieta BARF, jednak wymaga ona od właściciela posiadania dużej wiedzy w zakresie żywienia.
Berneński pies pasterski szczeniak
Jak długo rośnie berneński pies pasterski?
Berneńskie psy pasterskie to rasa, która rośnie stosunkowo wolno, a ostateczny rozmiar osiąga około 18 miesiąca życia. Berneński pies pasterski dorosły: pies tej rasy osiąga pełną dojrzałość w wieku około 2 lat.
Pies berneński szczeniak – co musisz wiedzieć przed zakupem / adopcją w skrócie:
- przygotuj przestrzeń, w której szczeniak będzie mógł się swobodnie zaaklimatyzować – zainwestuj w wygodne legowisko, kocyk i pluszaki, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa w nowym domu.
- pamiętaj o zakupie niezbędnych akcesoriów, jak np.: smycz, obroża lub szelki, maty do nauki czystości, woreczki na odchody, szczoteczka i pasta do zębów.
- zakup smakołyki dostosowane do wieku zwierzęcia, które będziesz wykorzystywać jako nagrodę podczas zabaw i treningów.
- nie zapomnij o zabawkach – szczeniaczki kochają zabawę!
Jakie zabawki dla berneńczyka?
Berneńczyk to energiczny psiak, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i zabawy.
Propozycje zabawek dla berneńczyka:
- sznury, szarpaki, gryzaki - zabawki, które można gryźć i żuć, dostarczają psu radości oraz pozwalają rozładować nagromadzone napięcie;
- piłki i aporty – biegając za zabawkami pies ma dodatkową formę aktywności;
- zabawki interaktywne stymulują umysł psa. Jest to atrakcyjny i bardzo korzystny sposób na wspólne spędzanie czasu z czworonogiem;
- maty węchowe – chowając smakołyki lub ulubioną karmę w zabawkach i matach stymulujemy umysł psa i pomagamy mu się rozwijać.
Wady i zalety berneński pies pasterski
Poznaj wady i zalety berneńskiego psa pasterskiego i przekonaj się czy jest to rasa psa, o której marzysz.
Zalety rasy berneński pies pasterski
Zalety:
- odznacza je inteligencja i wszechstronność – są zdolne zarówno do aktywności fizycznej w gronie rodzinnym, szkoleń, jak i różnych form pracy;
- berneński pies pasterski rodzina: są to niezwykle łagodne i przyjazne zwierzęta, dlatego są idealnymi towarzyszami również dla rodzin z dziećmi;
- psy berneńskie, dzięki swojemu wyglądowi (postawie i rozmiarowi) mogą odstraszyć nieproszonych gości, będąc tym samym wzorowymi ochroniarzami domu;
- berneński pies pasterski – opinie: miłośnicy tej rasy cenią ją za dobre usposobienie, w tym: lojalność wobec swoich właścicieli oraz spokojny temperament;
-pies pasterski jest tolerancyjny wobec innych psów i zwierząt domowych.
Wady rasy berneński pies pasterski
Wady:
- berneński pies pasterski generuje wyższe koszty utrzymania np. z racji na swój rozmiar potrzebują miesięcznie dużej ilości jedzenia;
- berneński pies pasterski w domu czy na dworze potrzebuje sporo miejsca, aby czuć się w pełni komfortowo;
- tak, jak każdy przedstawiciel dużej rasy, tak i pasterski pies jest podatny na problemy zdrowotne typu dysplazja stawów, co wymaga dodatkowej opieki weterynaryjnej;
- często produkują dużo śliny, co może wymagać regularnego sprzątania wokół psiaka;
- berneńczyk potrzebuje czasochłonnej pielęgnacji. Jego gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby uniknąć kołtunów i utrzymać sierść w dobrym stanie;
- mocno linieje;
- berneński pies pasterski długość życia: niestety pieski tej rasy żyją stosunkowo krótko;
- należy mocno dbać o dietę i aktywność fizyczną, ponieważ berneński pies przejawia skłonność do tycia i nadwagi;
- bywa nieufny wobec obcych, co można odbierać zarówno, jako wadę, jak i zaletę.
Berneński pies pasterski cena
Jeśli wyszukujesz w wyszukiwarce fraz typu: berneński pies pasterski szczeniak cena, berneński pies pasterski hodowla cena, berneński pies pasterski cena z rodowodem czy owczarek berneński szczeniaki to doskonale się składa! Ten akapit odpowie na wszystkie Twoje zapytania.
Ile kosztuje berneński pies pasterski?
Berneńskie psy pasterskie z rodowodem mogą kosztować nawet do 5000 złotych.Istnieje oczywiście możliwość znalezienia równie wspaniałego czworonoga w schroniskach dla zwierząt lub w fundacjach. W takich miejscach można spotkać pieski tej rasy lub takie, które posiadają cechy charakterystyczne dla berneńczyków.
Szczeniak berneński pies pasterski
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie szczeniaka berneńskiego psa pasterskiego koniecznie zapoznaj się z opisem i charakterystyką rasy, przeanalizuj czy będziesz w stanie sprostać wymaganiom, zarówno pod względem finansowym, jak i pod kątem zaspakajania potrzeb tych uroczych dużych psiaków.