Krew w kale u psa - przyczyny, objawy i kiedy skonsultować się z lekarzem

Przyczyny biegunki u psa

Przyczyny biegunki u psa mogą mieć różnorodne podłoże. Do najczęstszego powodu jej występowania zaliczamy zatrucie pokarmowe spowodowane nieodpowiednią dietą lub zjedzeniem czegoś nieświeżego, niejadalnego na spacerze.

Dbając o zbilansowane posiłki naszego pupila, unikając nagłych zmian w jego jadłospisie oraz eliminując produkty, które mu nie służą, zminimalizujemy ryzyko, że pojawi się rozwolnienie u psa.

Rzadkie kupy u psa pojawiają się również w wyniku reakcji na inne czynniki, takie jak np.: szczepienia, stres czy choroby.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić gdy pies ma rozwolnienie, a biegunka utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni to warto udać się do lekarza weterynarii, aby poznać przyczynę i dowiedzieć się, co dać psu na biegunkę.

Rodzaje biegunkowe u psa

Biegunka u psa przybiera różne formy i jest uzależniona od indywidualnych reakcji organizmu zwierzęcia. Ze względu na to, możemy wyróżnić cztery najczęstsze powody jej występowania.

Zatrucie pokarmowe

Biegunka u psa często występuje, jako reakcja organizmu na spożycie czegoś, co nie jest odpowiednie do jedzenia dla czworonoga i stanowi wyzwanie dla jego układu trawiennego. Problemy z trawieniem skutkują złym samopoczuciem pieska oraz tym, że pies ma biegunke. 

W tym przypadku w stolcu nie pojawia się krew i rzadko rozwolnieniu towarzyszą również wymioty. 

Choroby wirusowe i bakteryjne

Biegunka o podłożu wirusowym daje silniejsze objawy. Towarzyszą jej często również: intensywne wymioty, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu zwierzęcia. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój pies stał się nagle ospały i pozbawiony energii oraz ma biegunkę to wiedz, że nie należy tego bagatelizować i trzeba, jak najszybciej udać się do weterynarza, aby poznać skuteczne sposoby leczenia pieska. Rozwolnienie z krwią u psa to z kolei znak, że winą należy obarczyć bakterie. Obecność krwi w kale, podwyższona temperatura ciała psiaka oraz zmniejszony apetyt to objawy towarzyszące biegunce o podłożu bakteryjnym. 

Choroby układu pokarmowego

Mamy do czynienia z szerokim zakresem chorób, które mogą skutkować problemami z wypróżnieniem. Dlatego, jeśli Twój pies nie chce jeść wymiotuje i ma biegunkę lub jeśli zauważysz, że pojawiła się wodnista biegunka u psa, która wygląda już jak ostra biegunka u psa to najwyższy czas zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ są to objawy poważniejszych problemów zdrowotnych.

Nawracające biegunki u psa i częste występowanie krwi w psiej kupie mogą świadczyć o poważnych chorobach ze strony układu pokarmowego, w tym: o chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego, schorzeniach żołądka, przewlekłych stanach zapalnych jelita cienkiego i grubego, a nawet o alergii pokarmowej. Powyższym chorobom może towarzyszyć: śluz w kale, wychudzenie, apatia i pogorszenie stanu sierści czworonoga. W takich przypadkach leczenie najczęściej jest długotrwałe i kompleksowe, aby poprawić ogólny stan zdrowia zwierzęcia.

Pasożyty

Jeśli piesek traci na wadze, a biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas może to oznaczać, że wywołują ją pasożyty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, który pomoże postawić ostateczną diagnozę i zaplanować dalsze leczenie.

Odrobaczanie psa to ważny element troski o zdrowie pupila. Pamiętaj, że podając mu preparaty na odrobaczanie dbasz nie tylko o zdrowie pieska, lecz także o swoje. 

Biegunka u psa - krew w kale

Krew w kale czworonoga to objaw, którego nie należy bagatelizować. Natychmiastowa konsultacja weterynaryjna jest kluczowa do znalezienia przyczyny tego zjawiska. Weterynarz podczas wizyty zbierze od właściciela informacje, które mają ogromne znaczenie dla ustabilizowania stanu psa oraz mogą okazać się pomocne w postawieniu trafnej diagnozy. Nie wystarczy powiedzieć, że pies ma rozwolnienie, warto uzupełnić wywiad o dodatkowe informacje, takie jak np.: jaki jest ogólny stan zdrowia psa, czy krwawym stolcom towarzyszą inne objawy oraz jak wygląda dieta pieska. Po przeprowadzeniu rozmowy i wykonaniu podstawowych badań, lekarz weterynarii może poszerzyć diagnostykę w celu znalezienia źródła krwawienia. Specjalista może zlecić np.: badania laboratoryjne (morfologię krwi), badanie kału w kierunku pasożytów oraz krwi utajonej lub badania obrazowe (kolonoskopię czy USG jamy brzusznej).

Po otrzymaniu wyników badań, leczenie może zostać ukierunkowane na przyczynę problemu i przybrać odpowiednią formę. Jeśli zauważysz krwawą biegunkę u psa - nie zwlekaj! Działaj szybko dla dobra swojego pupila.

Jak pomóc psu przy biegunce?

Kiedy Twój psiak zmaga się z biegunką postaraj się mu pomóc. Dostarcz swojemu zwierzakowi odpowiednią ilość płynów, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu. Jeśli pies jest po dwudniowej głodówce, którą zaleca się przy tego typu problemach, skonsultuj się z weterynarzem czy przedłużyć ją o kolejny dzień w celu regeneracji podrażnionego układu pokarmowego. Każdy pokarm może dodatkowo podrażnić wrażliwe błony śluzowe pieska. 

Domowe sposoby na biegunkę u psa

W przypadku łagodnego rozwolnienia, krótka głodówka lub podawanie lekkostrawnych posiłków oraz zapewnienie psu dostępu do dużej ilości wody może przynieść mu ulgę.

Do domowych sposobów na biegunkę u psa zaliczamy sporządzenie kleiku z siemienia lnianego oraz podanie węgla aktywnego, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli zastanawiasz się czy smecta dla psa będzie pomocna, czy można podać loperamid dla psa lub czy psu można podać węgiel to pamiętaj, aby przed zastosowaniem zasięgnąć porady u specjalisty. Weterynarz będzie wiedział, jakie leki podać i co na biegunkę u psa będzie skuteczne.

Kiedy udać się do weterynarza?

Obserwacja konsystencji i wyglądu psich odchodów jest istotna dla monitorowania stanu zdrowia naszego zwierzaka. Jeśli zauważysz, że w kale Twojego pupila pojawiła się krew to jest to wyraźny sygnał, że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nie należy lekceważyć tego objawu!  Czarny, smolisty stolec, obecność śluzu z krwią w kale oraz biegunka u szczeniaka  lub dorosłego psa może mieć różnorodne przyczyny, dlatego warto jak najszybciej ustalić źródło problemu, aby zapewnić zwierzakowi powrót do pełnego zdrowia.

Czasami lepiej być przewrażliwionym, aniżeli tylko zastanawiać się, co dla psa na biegunke będzie najodpowiedniejsze. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, ponieważ może się okazać, że objawy będą się nasilać wraz z czasem.

Czego nie podawać psu z biegunką?

Jeśli Twój pies zmaga się z rozwolnieniem, zaleca się, aby nie wprowadzać nagłych zmian w jadłospisie. Każda wariacja w posiłkach może skutkować jeszcze poważniejszymi problemami żołądkowymi. 


Ważne! Czy można podać psu stoperan?

Stoperan dla psa to nie jest dobry wybór! Absolutnie nie można podawać psom tego typu leków przeciwbiegunkowych dla ludzi, ponieważ może to prowadzić do zatrzymania kału w jelitach, a nawet spowodować ich perforację.

Biegunka u psa ustała - co należy zrobić?

W celu zminimalizowania ryzyka powrotu biegunki u psa należy przestrzegać diety dobranej przez lekarza weterynarii lub takiej, która sprawia, że Twój pies jest zdrowy i w doskonałej kondycji.

Unikaj podawania psu ludzkich posiłków oraz produktów dla zwierząt niskiej jakości.

W przypadku przewlekłych biegunek lub kiedy biegunka i wymioty u psa spowodowane są chorobami, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii. Warto korzystać z wiedzy specjalistów, ponieważ dzięki ich wskazówkom, co do dalszego postępowania, jesteśmy w stanie przeciwdziałać nawrotom choroby. 

FB