Czy pies może jeść surowe mięso - czy można karmić psa surowym mięsem?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Psy to typowi mięsożercy, dlatego ich dieta powinna opierać się w głównej mierze na mięsie. I tutaj pojawia się pytanie: czy psu można dawać surowe mięso? Nie w sposób jednoznacznie odpowiedzieć „czy pies może jeść surowe mięso”, ponieważ ten temat budzi wiele kontrowersji. Wprawdzie surowe mięso dla psa stanowi bogate źródło: białka, aminokwasów, tłuszczów oraz kwasów tłuszczowych, lecz nieprawidłowo podane może przyczynić się do zarażenia go niebezpiecznymi bakteriami, wirusami i pasożytami. W nieprzetworzonym mięsie mogą znajdować się groźne dla zdrowia zwierzęcia patogeny np.: Salmonella i E. coli. W związku z występującym ryzykiem zarówno właściciele, jak i weterynarze podchodzą ostrożnie do tego typu żywienia czworonoga. Należy podkreślić, że surowe mięso dla psa to nie jest prawidłowo zbilansowany posiłek. Skomponowanie diety opartej na surowym mięsie wymaga od opiekuna dużej staranności w komponowaniu posiłków oraz wiedzy z zakresu diety BARF. Tylko w tej sposób pies otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, aby móc cieszyć się dobrą kondycją. Pomimo potencjalnych zagrożeń, które w głównej mierze wynikają z braku doświadczenia i kupowania mięsa z niepewnego źródła, karmienie psa surowym mięsem może być bezpieczne. Trzeba tylko bezwzględnie przestrzegać zasad higieny oraz warto dodatkowo skonsultować zmianę diety z lekarzem weterynarii. Rozmowa ze specjalistą pozwoli nam upewnić się, że ten sposób żywienia sprosta indywidualnym potrzebom naszego pupila.

Czy można mieszać suchą karmę dla psa z surowym mięsem?

Mieszanie różnych rodzajów pokarmów wymaga ostrożności, ponieważ sucha karma i surowe mięso jest trawione przez psa w innym tempie. Stosowanie takiej praktyki może prowadzić do niestrawności, wzdęć oraz innych problemów żołądkowo-jelitowych. Jeśli karmisz psa pełnowartościową, suchą karmą i wprowadzisz do jego diety surowy posiłek, możesz zaburzyć bilans doprowadzając np. do nadwagi lub niedoborów żywieniowych. Dlatego z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia zwierzęcia (widoczne efekty diety w postaci: lśniącej sierści, prawidłowych wyników laboratoryjnych oraz dobrego samopoczucia), najbezpieczniej jest wybrać jedną formę żywienia i trzymać się jej konsekwentnie. 

Nie zastanawiaj się: czy można dać psu surowe mięso, tylko rozważ to, czy jesteś w stanie w pełni się zaangażować i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu żywienia zwierząt. Bez tego możesz wyrządzić swojemu pieskowi krzywdę i przyczynić się do powstania niestrawności czy poważniejszych problemów zdrowotnych. Nie eksperymentuj na swoim zwierzaku!

Surowe mięso w diecie BARF dla psa

Czy psu można dać surowe mięso? Dieta BARF jest odpowiedzią na to pytanie – surowe mięso dla psa jest jej bazą i głównym źródłem składników odżywczych. Karmienie psa surowym mięsem w ramach diety BARF wymaga od właściciela poznania jej zasad i odpowiedzialnego podejścia do tematu żywienia. Jest to sposób komponowania posiłków oparty na biologicznym dopasowaniu i odwzorowaniu naturalnego sposobu karmienia psów, które pochodzą od wilków. Znawcy BARF wiedzą, ile mięsa powinien jeść pies, ile surowego mięsa dla psa połączyć z kośćmi, podrobami, owocami czy warzywami oraz co najważniejsze - jakie mięso można jeść surowe. To jakie mięso może jeść pies jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa.

Do głównych założeń diety BARF należy:

 • - surowe mięso powinno stanowić około 60% całego posiłku. Pozostałą część należy uzupełnić o inne składniki pochodzenia zwierzęcego i roślinnego;
 • - stosowanie suplementów jest istotne, aby prawidłowo zbilansować dietę i zapewnić psu wszystkie składniki odżywcze.

Surowe mięso z kurczaka dla psa

Czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka? Surowy kurczak dla psa może budzić kontrowersje. Powszechnie uważa się, że przed podaniem powinno się go poddać obróbce termicznej, aby jego spożycie było w pełni bezpieczne. Pomimo ewentualnego ryzyka, psy mogą jeść surowego kurczaka, o ile mięso będzie pochodziło ze sprawdzonego, zaufanego źródła, gdzie hodowcy nie stosują antybiotyków i gwarantują naturalną hodowlę zwierząt.

Pamiętajmy jednak, że jeśli piesek na co dzień karmiony jest komercyjną karmą (suchą lub mokrą), należy być wyczulonym na ewentualne problemy żołądkowe (biegunka, wymioty) po spożyciu posiłku w formie surowej. Nie zaleca się również podawania surowego mięsa z kurczaka psom, które mają alergię na ten rodzaj białka.

Surowe mięso wołowe dla psa

Czy pies może jeść surową wołowinę oraz czy surowa wołowina jest zdrowa? Surowa wołowina dla psa jest szczególnie ceniona za zdolność wspierania rozbudowy masy mięśniowej za sprawą bogactwa składników odżywczych, takich jak: żelazo, cynk, selen i witaminy z grupy B.

Powyższe składniki pokarmowe przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i witalności psa. Uważa się również, że wołowina dla psa surowa czy gotowana rzadziej wywołuje reakcje alergiczne, niż np. mięso z kurczaka. Warto w jadłospisie uwzględnić także podroby, jak np. nerki wołowe czy żwacze, ponieważ są źródłem cennego białka. Kluczowe, podobnie jak w przypadku każdego surowego mięsa, jest to aby wołowina była jak najwyższej jakości. Tylko w ten sposób zapewnimy swojemu pupilowi bezpieczny i pełnowartościowy posiłek.

Surowe mięso wieprzowe dla psa

Często rozważa się, czy pies może jeść surowe mięso wieprzowe, w kontekście bezpiecznego żywienia. Surowa wieprzowina dla psa, odpowiednio wyselekcjonowana i podana czworonogowi, może stanowić cenny składnik jego diety. Należy jednak pamiętać, że mięso wieprzowe dla psa to źródło zarówno wartościowych składników odżywczych (aminokwasów, kwasów tłuszczowych), jak i potencjalnych zagrożeń w postaci pasożytów i wirusów. Aby uniknąć ryzyka związanego z możliwością zarażenia pieska niebezpiecznymi chorobami oraz aby zminimalizować zamartwianie się tym czy pies może jeść surową wieprzowinę, zaleca się odpowiedzialne podejście do zakupu tego rodzaju mięsa. Wybieraj tylko sprawdzone hodowle, gdzie będzie ono w pełni przebadane.

Surowe mięso z indyka dla psa

Czy można dawać psu surowe mięso z indyka? Dzięki temu, że jest to lekkostrawne i pozbawione antybiotyków mięso, surowy indyk będzie doskonałym urozmaiceniem diety czworonoga. Zarówno podroby (szyje, wątróbki czy serca), jak i mięso to bogactwo cennych składników odżywczych, takich jak: potas, magnez, fosfor, cynk oraz witaminy z grupy B. Przykładowo spożywanie wątróbki wspiera prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz równowagę hormonalną zwierzęcia. Surowe mięso z indyka dla psa może być zdrowym uzupełnieniem jadłospisu czworonoga.

Surowa jagnięcina dla psa

Surowa jagnięcina to idealna propozycja dla psów o wrażliwym żołądku oraz z tendencją do alergii. Jest to mięso, które charakteryzuje się doskonałym bilansem białka oraz witamin, w tym cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Sprawdź również suchą karmę dla psa dostępną na w sklepie internetowym Zoozone.pl

RAW PALEO Healthy Grain Lamb and Barley Adult

RAW PALEO Healthy Grain Lamb and Barley Adult

ROYAL CANIN Maxi Adult

ROYAL CANIN Maxi Adult karma sucha dla psów dorosłych ras dużych, do 5 roku życia

BRIT Premium by Nature Adult L (Large)

BRIT Premium by Nature Adult L (Large)

Czy surowe mięso w diecie psa może być niebezpieczne?

Spożywanie przez psa surowego mięsa może nieść ze sobą ryzyko zakażenia pasożytami czy bakteriami, np. salmonellą. Salmonella u psa objawia się między innymi biegunką i zapaleniem jelit. Zarażenie psa salmonellą wzrasta przy stosowaniu diety opartej w pełni o surowe mięso, które wcześniej nie zostało poddane obróbce termicznej.

Dieta BARF, aby mogła być uznana za taką, która zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia, musi być uzupełniona o wartościowe źródła witamin, mikro- i makroelementów, jak np.: owoce, warzywa czy podroby bogate w składniki odżywcze. Dlatego, aby surowe mięso w diecie psa było uznane za bezpieczne, należy być dobrze przygotowanym do tego typu karmienia. Zaleca się konsultację z weterynarzem w celu ustalenia czy taki sposób żywienia będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb naszego czworonoga. 

W przypadku wdrożenia i stosowania diety BARF należy bezwzględnie zachować ostrożność, dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków oraz zatroszczyć się o to, aby mięso było, jak najwyższej jakości.

Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, żeby być świadomym odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. Komponowanie posiłków i bycie odpowiedzialnym za jadłospis czworonoga wymaga od właściciela ogromnej wiedzy i zainteresowania tą tematyką.

Niebezpieczeństwa wynikające z surowego mięsa w diecie psa

Podsumowując, czy psy mogą jeść surowe mięso oraz jakie niebezpieczeństwa wynikają z podawania psu surowego mięsa:

 • - do głównego ryzyka zaliczamy brak właściwej równowagi składników odżywczych w diecie zwierzęcia, co prowadzi do niedoborów witamin i minerałów w jego organizmie

 • - surowe mięso może być źródłem groźnych pasożytów, bakterii (Salmonella, E. Coli, Campylobacter, Yersinia).

 • - podawanie kości stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. Ich spożycie może prowadzić do urazów jamy ustnej, zaparć czy niedrożności jelit.  

Uwzględniając wszystkie zagrożenia, warto ostrożnie dobierać surowe mięso dla psa, wybierać jedynie sprawdzone źródła oraz unikać produktów niskiej jakości. 

W trosce o dobrostan psa, przed karmieniem go surowym mięsem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, szczególnie jeśli Twój psiak ma problemy zdrowotne lub po jednorazowym spożyciu pojawiły się niepokojące objawy np. biegunka, wymioty.

Jakiego mięsa surowego nie należy podawać psu?

Jeśli znamy już odpowiedź na następujące pytanie: „czy pies może surowe mięso” to teraz pojawia się drugie: „jakiego mięsa surowego nie należy podawać psu”. Jak już wiemy, karmienie psa surowym mięsem może być doskonałym sposobem na urozmaicenie jego diety.

W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z takiego posiłku?

Szczególnie niebezpieczne jest:

 • - karmienie surowymi rybami, które mogą zwierać wiele pasożytów oraz enzymy prowadzące do niedoborów witaminy B1.

Zrezygnuj z karmienia psa surowym mięsem, jeśli Twój pies jest: schorowany, stary, ma wrażliwy żołądek lub zmaga się z alergią pokarmową.

Jakie surowe mięso będzie najlepsze dla psa?

Jakie surowe mięso dla psa jest uznane za najbezpieczniejsze? Uważa się, że jest to surowe mięso drobiowe (mięso z indyka), jagnięce, wołowe oraz mięso z królika.

Czy szczeniaki mogą jeść surowe mięso?

Chociaż dorosłe psy, zazwyczaj bez problemu, mogą spożywać surowe mięso to w przypadku młodszych zwierząt należy ostrożniej podejść do tematu: „czy szczeniak może jeść surowe mięso”. Szczenięta mają delikatny układ trawienny, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Surowe mięso dla szczeniaka może być wyzwaniem i być trudne do stawienia. Podawanie szczeniętom surowego mięsa i kości może sprawić im problem, ponieważ również ich zęby mogą sobie z nimi nie poradzić. Zamiast stosować surową dietę, lepiej sięgnąć po zbilansowaną karmę dla szczeniąt, która dostarczy im niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne komponowanie jadłospisu w oparciu o surowe mięso, upewnij się, że jest ono odpowiednio przebadane i świeże, a cały posiłek jest wzbogacony o dodatkowe składniki (owoce, warzywa, suplementy) niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Dieta szczeniąt stanowi kluczową rolę w rozwoju oraz ma ogromny wpływ na stan kości, kondycję organizmu, odporność i ogólnie pojęte zdrowie w ich dorosłym życiu.

Surowe czy gotowane mięso dla szczeniaka?

Jak Twój piesek podrośnie, w porozumieniu z weterynarzem, w ramach urozmaicenia diety możesz podawać mu np. chude, zmielone mięso z indyka czy z królika. Pamiętaj jednak, aby każdorazowo obserwować reakcje na zmianę pożywienia.

Jak odpowiednio przyrządzić surowe mięso dla psa?

Aby surowe mięso było bezpieczne należy je odpowiednio przygotować i trzymać się kilku podstawowych zasad:

 • - zachowaj ostrożność i odpowiednio przechowuj mięso;

 • - aby prawidłowo zbilansować dietę dodawaj do mięsnego posiłku warzywa i owoce;

 • - surowe mięso oczyszczaj z błon i kości, szczególnie jeśli chodzi o mięso drobiowe, w ten sposób unikniesz ryzyka uszkodzenia przewodu pokarmowego Twojego psa;

 • - podroby dla psa gotowane czy surowe - pies może jeść podroby, zarówno w wersji gotowanej, jak i surowej, ponieważ jest to wartościowe źródło cynku i żelaza;

 • - czy pies może jeść surowe jajko - tak, jest to doskonałe źródło witamin, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych;

 • - jeśli dopiero wprowadzasz do psiej diety surowe mięso, możesz delikatnie sparzyć kawałki – taki zabieg pomoże przygotować układ trawienny zwierzaka;

 • w początkowej fazie żywienia psa surowym mięsem, wymieszaj je z dotychczasową karmą;

 • - w przypadku posiłków dla zwierząt żywionych wyłącznie dietą BARF, pamiętaj o dodawaniu do nich: kości, warzyw, owoców i ewentualnych suplementów witaminowych. W ten sposób zapewnisz psu wszystkie, niezbędne składniki odżywcze.

W trosce o zdrowie swojego zwierzaka pamiętaj, aby przy zmianie diety zawsze kierować się jego indywidualnymi preferencjami i potrzebami. 

Karmydla psów dostępne w sklepie Zoozone.pl

FB