Pozycja bólowa u kota - jak ją rozpoznać i jak pomóc kotu w bólu?

Jak wygląda pozycja bólowa u kota?

Pozycja bólowa u kota to dla nas istotny sygnał, że coś niepokojącego dzieje się naszemu mruczkowi i należy mu pomóc w walce z tym dyskomfortem. Gdy kot przyjmuje tę charakterystyczną pozę daje nam znać, że coś go boli, na ogół dotyczy to bólu zlokalizowanego np. w jamie brzusznej czy w pobliżu kręgosłupa. 

Jak poznać że kota coś boli?

Pozycja chorego kota wygląda następująco:

  • - kot chodzi z wygiętym grzbietem w łuk, tak jakby kucał, a jego głowa jest skulona;
  • - delikatnie wygięte kocie łapki często znajdują się przed korpusem;
  • - kotek może mieć lekko zmrużone oczy.

Na pierwszy rzut oka właściciel może pomylić pozycję bólową z komfortowym dla kota ułożeniem na tak zwany „chlebek”. Istnieją jednak subtelne różnice, na które warto zwrócić uwagę, jak np.: fizyczne symptomy wyszczególnione powyżej oraz zmiany w zachowaniu kota (brak apetytu i chęci do zabawy).

Co oznacza pozycja bólowa u kota?

Pozycja bólowa kota to forma komunikacji czworonoga, która ma nas poinformować o odczuwanym przez zwierzę dyskomforcie i bólu. Do głównych powodów przyjmowania przez kota tej specyficznej postawy są urazy w obrębie układu stawowego. Jeśli dodatkowo Twój pupil unika skakania, chodzi na sztywnych łapach lub kuleje to bez wątpienia przyczyny należy upatrywać właśnie w obrębie kości i stawów.

Zabiegi chirurgiczne, jak np. kastracja czy sterylizacja również mogą być przyczyną tego, że kot przyjmie pozycję bólową, dlatego tak ważne jest, żeby prawidłowo ją zidentyfikować, aby móc odpowiednio zareagować. Szybka reakcja sprawi, że będziemy w stanie zapewnić naszemu mruczkowi odpowiednią opiekę i wsparcie.

Koty to zwierzęta, które potrafią maskować dolegliwości i często nie pokazują, gdy coś im dolega. Dopiero pozycja bólowa u kotów to jeden z tych objawów, który nie w sposób zbagatelizować. Ułożenie się kota w  pozycji bólowej może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, takich jak np.: infekcje pasożytami czy dysfunkcje narządów wewnętrznych. 

Ważne, aby na tyle szybko reagować, żeby weterynarz mógł na czas wdrożyć leczenie.

Objawy bólu u kota

Do najczęstszych objawów bólu u kota zaliczamy:

  • - zmiany w zachowaniu;

Jak kot pokazuje że go boli? Jeśli zauważysz, że Twój kot zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, np. fuczy, częściej miauczy, syczy, wydaje się rozdrażniony lub wyraźnie unika kontaktu z domownikami, pomimo że na co dzień jest przyjacielski, to może sugerować, że coś mu dolega. 

  • - zwiększoną lub zmniejszoną aktywność kota np. częste zrywanie się i bieganie; 

  • - zmiany w nawykach toaletowych - kot unika kuwety, oddaje mocz poza nią lub ma trudności w załatwianiu swoich potrzeb;

  • - pogorszenie stanu sierści i skóry;

Jeśli sierść Twojego pupila stała się matowa i posklejana, a do tego zwierzak zaniedbuje swoją codzienną toaletę to może być znak, że coś go boli i utrudnia mu to dotychczasową pielęgnację.

  • - brak apetytu, nagłe chudnięcie lub przybieranie na wadze;

  • - widoczne złe samopoczucie i pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia.

Właściciel zwierzaka przed jego zakupem lub adopcją powinien poszerzyć swoją wiedzę w zakresie opieki nad czworonogiem. Należy być czujnym i uważnie obserwować swojego pupila, aby wiedzieć np., jak rozpoznać, że kota boli brzuch lub że objawy świadczą, że pojawił się ból tylnych łap u kota. Szybka reakcja na subtelne sygnały mogą znacząco wpłynąć na postawienie trafnej diagnozy i na poprawę komfortu życia zwierzęcia.

Pozycja bólowa u kota - jak pomóc kotu?

Pozycja bólowa u kota

Jeśli zauważysz, że Twój kot przyjmuje pozycję bólową niezwłocznie podejmij działania i udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Najważniejsze, aby nie próbować samodzielnie diagnozować zwierzęcia, tylko zasięgnąć porady specjalisty. 

Pozycje bólowe u kota w połączeniu z innymi objawami mogą wskazywać na poważną chorobę, dlatego tak ważne jest, aby weterynarz przeprowadził wywiad i zlecił niezbędne badania (np. USG czy RTG), które pomogą w postawieniu trafnej diagnozy i wdrożeniu leczenia. Otrzymanie fachowej pomocy zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Pamiętaj, aby nigdy na własną rękę nie podawać kotu zarówno leków przeciwbólowych, jak i innych preparatów bez uzgodnienia z lekarzem weterynarii.

Pozycja kucająca

Pozycja kota kucająca może wskazywać na dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, ból brzucha u kota oraz na ból uogólniony.

Jak wygląda pozycja kucająca u kota?

Kot przykuca na swoim brzuszku, który unosi się nad podłożem, trzymając łapki podwinięte na wysokości klatki piersiowej. Ciężar ciała opiera na przednich łapach. Kot podnosząc się wygina kręgosłup w charakterystyczny łuk oraz napina mięśnie karku i pleców.

Kot przyjmujący pozycję kucającą może mieć nastroszoną sierść, przymrużone oczy oraz głowę skierowaną w dół.

Head pressing u kota

Pozycja bólowa pozycja chorego kota to tzw. head pressing u kota, w której to kotek przyciska głowę do pionowych powierzchni. Zwierzę układa się w tej pozycji najczęściej, gdy boli je głowa lub odczuwany ból ma związek z poważnymi chorobami, jak np. guz mózgu, udar słoneczny czy zatrucie. 

Pozycja bólowa u kota w kuwecie

Gdy kot doświadcza bólu nawet codzienne czynności mogą przysparzać mu trudności, jak chociażby korzystanie z kuwety. Jeśli Twój kot przyjmuje nienaturalną pozycję (ma wygięty grzbiet, spięte mięśnie i przykurczone tylnie kończyny) oraz wydaje dźwięki podczas załatwiania swoich potrzeb w toalecie to może być oznaką problemów z układem moczowym.

Ból kręgosłupa u kota objawy

Jeżeli kociak unika kucania lub siada na krawędzi kuwety to może świadczyć o bólu zlokalizowanym w obrębie kręgosłupa, bioder lub stawów.

Sposoby na ból u kota

Podejrzewasz, że Twojego kota coś boli? Nie podejmuj prób samodzielnego leczenia czworonoga. Udaj się do gabinetu weterynaryjnego po pomoc. Szybkie rozpoznanie choroby, postawienie diagnozy oraz wdrożenie leczenia pomogą pupilowi uporać się z towarzyszącym mu dyskomfortem i pozwolą przywrócić go do sprawności. Pamiętaj, aby nie podawać swojemu kotu leków na własną rękę, gdyż mogą tylko pogorszyć sytuację.

Kiedy warto udać się do weterynarza?

Każdy zaangażowany opiekun, dbający o zdrowie swojego zwierzaka, powinien być wyczulony na wszelkie zmiany w zachowaniu oraz wyglądzie pupila. Należy pamiętać, że koty niechętnie przekazują nam, jako opiekunom, że coś im doskwiera.Dlatego, aby w porę zareagować trzeba wiedzieć bólowa pozycja kota co oznacza, jak rozpoznać że kota boli brzuch lub jak poznać że kot jest chory. W tym celu warto być zaznajomionym z możliwymi, widocznymi objawami złego stanu zdrowia zwierząt domowych. 

Pamiętaj! Kiedy tylko zauważysz, że Twój kot kuli się i układa się w pozycji bólowej, należy niezwłocznie podjąć działanie i udać się do lekarza weterynarii po niezbędne wsparcie i pomoc.

Jako właściciel musisz brać odpowiedzialność za zdrowie swojego pupila i regularnie go monitorować. Wykonując cyklicznie przeglądy zwierzęcia oraz badania profilaktyczne w gabinecie weterynaryjnym jesteś w stanie wcześniej wykryć pewne problemy zdrowotne i przyczynić się do tego, że Twój czworonożny przyjaciel będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata.




FB