Rasa kota Maine Coon - charakter i pielęgnacja

Kot rasy maine coon to jedna z największych i najpopularniejszych ras kotów na świecie. Z powodu swojego imponującego rozmiaru, długiego, puszystego futra i niezwykle przyjacielskiego usposobienia, zyskał sobie setki tysięcy fanów na całym świecie.

Pochodzenie rasy Maine Coon

Początki rasy maine coon są niejasne. Istnieją różne teorie na temat pochodzenia tej rasy. Jedna z nich sugeruje, że koty maine coon wywodzą się z krzyżówek kotów domowych i dzikich, takich jak: puma czy ryś. Wierzy się, że to właśnie swoim dzikim korzeniom kot zawdzięcza charakterystyczne, duże rozmiary i gęste futro. Inna teoria mówi zaś, że kot ten owszem powstał w wyniku krzyżówki kotów, ale z połączenia kota domowego z kotem importowanym przez angielskich żeglarzy z Europy.
W XX wieku rasa maine coon stała się popularna wśród hodowców i miłośników kotów na całym świecie. W 1976 roku rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe).

Co oznacza nazwa „maine coon”?

Nazwa "maine coon" wywodzi się od nazwy amerykańskiego stanu Maine, gdzie koty te były popularne jako łowcy myszy na farmach. Coon to natomiast skrót od słowa raccoon, czyli szop pracz. Uważano, że koty maine coon mają podobne futro do szopa pracza.

Zachowanie kotów rasy Maine Coon

Koty maine coon to bardzo aktywne zwierzęta, które lubią się bawić i ganiać za zabawkami. Są też bardzo inteligentne i łatwo uczą się różnych sztuczek. W porównaniu do innych kotów, maine coon bardziej przywiązuje się do swojego właściciela i chętnie spędza z nim czas. Są to bardzo łagodne i przyjacielskie koty, co z pewnością sprawia, że ​​są doskonałymi towarzyszami zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i innych zwierząt domowych.
Co ciekawe wiele przedstawicieli tej rasy lubi chodzić na smyczy i spacerować na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że to duże i silne koty, dlatego ważne jest, aby były bezpieczne i miały odpowiednią opiekę podczas spacerów.

Wygląd kotów Maine Coon

Koty maine coon są jednymi z największych kotów na świecie, osiągają średnią wagę między 4 a 7 kg dla samicy i 6 a 9 kg dla samca, z długością ciała do 1 metra. Ich futro jest gęste i puszyste, a oczy są duże i wyraziste. Koty maine coon posiadają umaszczenie, takie jak: biało-czarne, rude, kremowe, szare, czarne i niebieskie.

Ich futro jest „podwójne” - ​​składa się z krótkiego, gęstego podszerstka oraz dłuższego, bardziej puszystego włosa okrywowego. Ten rodzaj futra sprawia, że ​​koty maine coon są dobrze przystosowane do życia w niższych temperaturach. Ale to wcale nie oznacza, że są to koty, które mogą żyć wyłącznie na wolności. Ich gęste futro zapewnia izolację termiczną, zarówno przed zimnem, jak i ciepłem. Mówiąc w skrócie: w lato – chłodzi, w zimę – grzeje.

Koty maine coon mają charakterystyczne, trójkątne uszy, które są szerokie u podstawy i wysoko umieszczone na głowie. Mają także mocne i muskularne ciało, a ich łapy są szerokie i okrągłe.

Pielęgnacja kota rasy Maine Coon

Pielęgnacja maine coon, ze względu na jego długie, puszyste futro, wymaga nieco więcej uwagi niż u innych ras kotów. Aby utrzymać zdrowie i piękno jego futra, ważne jest regularne szczotkowanie co najmniej raz dziennie. Szczotkowanie pozwoli usunąć martwe włosy oraz zmniejszy ryzyko powstawania kołtunów.

Dodatkowo, maine coon wymaga regularnych kąpieli, szczególnie jeśli jest to kot hodowlany, który może brać udział w wystawach. Ważne jest, aby używać specjalnego szamponu dla kotów oraz nie przesuszać jego skóry. W czasie kąpieli należy uważać, aby nie dostawała się woda do uszu kota, co może powodować infekcje.

Ważnym elementem pielęgnacji kotów rasy maine coon jest również dbałość o higienę jamy ustnej. Zęby kota należy regularnie czyścić przy użyciu specjalnych past do zębów dla kotów. Ważne jest również podawanie mu odpowiedniej karmy, która wspiera zdrowie zębów.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego kota, maine coon wymaga również regularnych wizyt u weterynarza oraz odpowiedniego szczepienia przeciwko chorobom. Wszystkie te czynniki połączone razem pozwolą utrzymać zdrowie i piękno maine coon na najwyższym poziomie.

Jak czesać kota rasy Maine Coon?

Czyszczenie i pielęgnacja sierści maine coon to ważna część dbania o zdrowie i dobre samopoczucie kota.

Oto kilka wskazówek, jak czesać kota maine coon:

 1. Użyj odpowiedniego narzędzia: W przypadku maine coonów, które mają długie, gęste włosy, zaleca się używanie szczotki lub grzebienia z długimi, miękkimi zębami. W ten sposób unikniemy uszkodzenia skóry kota i zapewnimy łatwe rozczesywanie sierści.

 2. Czyszczenie od góry do dołu: Pamiętaj, aby zawsze czesać sierść maine coonów od góry do dołu, aby uniknąć tworzenia kołtunów i uszkodzenia sierści. Zaczynaj od góry głowy i kieruj się w dół, przeczesując sierść wzdłuż grzbietu i boków kota.

 3. Rozczesywanie kołtunów: W przypadku, gdy pojawią się kołtuny, należy delikatnie je rozczesać, aby uniknąć cięcia i uszkodzenia sierści. Jeśli kołtuny są zbyt duże, lepiej jest je usunąć, używając ostrożnie nożyczek lub maszynki do strzyżenia.

 4. Częstotliwość czyszczenia: W zależności od długości i gęstości sierści, maine coony powinny być czesane co najmniej raz w tygodniu. Jeśli sierść jest szczególnie długa i gęsta, konieczne może być częstsze czesanie.

 5. Nagradzaj kota: Podczas czesania kota maine coon zawsze pamiętaj o nagradzaniu kota za dobre zachowanie, na przykład poprzez smakołyki lub pochwały. W ten sposób utrzymasz pozytywny stosunek do pielęgnacji sierści i unikniesz stresu u kota.

Ważne jest, aby poświęcić czas na regularne czesanie kota maine coon, aby zapewnić mu zdrową i lśniącą sierść. W przypadku, gdy masz wątpliwości, jak najlepiej pielęgnować sierść swojego maine coon, warto skonsultować się z weterynarzem lub groomerem.

Potrzeby kotów Maine Coon

 1. Duża przestrzeń

  Maine coony są kotami o dużych rozmiarach, więc potrzebują dużo przestrzeni do poruszania się. Dom, w którym mieszka maine coon, powinien być duży i przestronny, z dużą ilością miejsca do biegania, wspinania się i zabawy.

 2. Wysoka jakość karmy

  Maine coony są kotami, które mają tendencję do przybierania na wadze, więc ważne jest, aby karmić je dobrą jakościowo karmą, która zapewni im odpowiednią ilość białka i składników odżywczych. Ważne jest również, aby kontrolować ilość jedzenia, którą dostają.

 3. Regularne wizyty u weterynarza

  Maine coony są narażone na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów, choroby serca i cukrzyca. Regularne wizyty u weterynarza są kluczowe dla utrzymania zdrowia kota.

 4. Wiele zabawy i interakcji

  Maine coony są bardzo inteligentnymi i ciekawskimi kotami, które potrzebują dużej ilości zabawy i interakcji z ludźmi. Warto mieć w domu różne zabawki, drapaki i wiele czasu na zabawę z kotem.

 5. Czystość i pielęgnacja

  Ze względu na długi i gęsty włos, maine coony wymagają regularnego szczotkowania, aby zapobiec matowieniu się i tworzeniu kołtunów. Ważne jest również, aby regularnie przycinać pazury kota i dbać o higienę uszu i oczu.

 6. Spokojna i stabilna atmosfera

  Maine coony są kotami, które lubią spokój i stabilność. W domu, w którym mieszka maine coon, powinno być cicho i spokojnie, a także powinno być zapewnione mu swoje miejsce do wypoczynku i odpoczynku.


Podsumowując, kot tej rasy urzeka swoim wyglądem, jednak decydując się na niego należy pamiętać, że ze względu na swoje duże rozmiary, aktywne zachowanie oraz wymagającą pielęgnację musimy poświęcić mu więcej czasu i troski. Dlatego przed zakupem / adopcją kota tej rasy musimy się zastanowić czy jesteśmy w stanie podołać temu zadaniu i odpowiednio się nim zaopiekować.

Jeśli jesteś gotów w pełni się zaangażować to kot rasy maine coon może stać się doskonałym towarzyszem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Przykładowe suche karmy dla kotów rasy maine coon lub innych dużych kotów:

CARNILOVE CAT Grain-Free Duck and Turkey For Large Breed - Kaczka i indyk

ROYAL CANIN Maine Coon Adult karma sucha dla kotów dorosłych rasy maine coon

FB